لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

واکنش کاخ سفید به مخالفت شدید نتانیاهو با مذاکرات ایران و آمریکا: پرزیدنت بایدن به دنبال منافع ایالات متحده است


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به آنچه «مخالف شدید» نخست وزیر اسرائیل با مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا نامیده شده، گفت اولویت پرزیدنت بایدن احقاق منافع ایالات متحده است.

جن ساکی در کنفرانس خبری چهارشنبه ۱۲ خرداد در کاخ سفید در پاسخ به سئوالی در مورد «مخالفت شدید اخیر نخست وزیر اسرائیل با مذاکرات جاری غیر مستقیم واشنگتن و تهران با هدف احیای برجام» در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید موساد گفت که دولت پرزیدنت بایدن به دنبال احقاق منافع آمریکا است.

وی گفت: موضع نخست وزیر، ثابت بوده است. مسوولیت ما یعنی پرزیدنت بایدن و دولتش در راستای تحقق منافع ایالات متحده است. دیدگاه ما این است که به دست آوردن یک توافق دیپلماتیک، توافقی که برپایه آن بتوانیم جلوی ایران از دسترسی به سلاح هسته ای را بگیریم، توافقی که ما را به وضوح از فعالیت هسته ای ایران، به مانند آنچه پیش از آنکه رئیس جمهوری پیشین از آن خارج شود، آگاه گرده‌اند، آن توافق به نفع ماست.

خانم ساکی افزود: بنابراین ما در جریان قرار دادن رهبران اسرائیل از روند مذاکرات را مانند سالهای گذشته ادامه می دهیم و موضع ما تغییر نکرده است.

آقای نتانیاهو سه شنبه گفته بود اگر ما نیاز به انتخاب داشته باشیم، بین اصطکاک با دوست بزرگمان، ایالات متحده، و خلاص شدن از شرّ تهدید علیه موجودیت ما، خلاص شدن از آن تهدید گزینه ما خواهد بود. آقای نتانیاهو جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی برای موجودیت اسرائیل می نامد.

آمریکا گفته است که هدف اولیه مذاکرات وین متقاعد کردن تهران به پیروی کامل از مفاد برجام در ازای بازگشت به آن و رفع تحریمها است.

دولت پرزیدنت بایدن همچنین گفته است که بنا دارد به دیگر اقدامات و برنامه های جمهوری اسلامی مانند فعالیتهای موشکی و دخالتهای ایران در منطقه پس از احیای برجام رسیدگی کند.

XS
SM
MD
LG