لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

پنتاگون: رفتارهای بدخواهانه جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیران دفاع آمریکا و اسرائیل طرح می‌شود


جان کربی سخنگوی پنتاگون در جلسه روز سه‌شنبه با خبرنگاران
جان کربی سخنگوی پنتاگون در جلسه روز سه‌شنبه با خبرنگاران

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد پنجشنبه این هفته بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در واشینگتن با وزیر دفاع آمریکا دیدار خواهد کرد و مباحث امنیتی منطقه‌ای مانند جمهوری اسلامی ایران ایران و رفتارهای بدخواهانه آن‌ها به طور حتم به بحث گذاشته می‌شود.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد و در کنفرانسی خبری در مورد مباحث گفت‌وگو و این که آیا ایران هم مطرح خواهد شد یا نه گفت: من در مورد مباحث گفت‌وگو از پیش چیزی نمی‌گویم ولی می‌توان گفت که در میان چیزهایی که صحبت خواهند کرد، مباحث منطقه‌ای خواهد بود و واضح است که انتظار داشته باشیم که ایران و رفتارهای بدخواهانه آن‌ها در منطقه به حتم مطرح شود.

جان کربی افزود: این نخستین بار نیست که وزیر دفاع آمریکا با وزیر دفاع اسرائیل حرف می‌زند؛ آن‌ها پیش از این و در هفته‌های گذشته مکالمات تلفنی زیادی در مورد غزه داشته‌اند که در مورد آن مطلع شده‌اید. همچنین ما چندی پیش به اسرائیل سفر کردیم و آن‌ها یک روز با هم گذراندند. انتظار ما این است که دیدار روز پنجشنبه ادامه آن گفت‌وگوها باشد ولی به طور حتم موارد امنیتی منطقه‌ای در صدر این فهرست خواهد بود.

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به پرسشی در مورد حرکت یک کشتی ایرانی به سمت ونزوئلا به این مسئله پاسخ نداد و گفت: در مورد گزارش‌ها در مورد کشتی ایرانی بهتر است از ایرانی‌ها پرسیده شود که برنامه‌ و هدفی که دنبال می‌کنند چیست من از تریبون در مورد آن چیزی نمی‌گویم. من حتی در مورد عملیات در حال اجرای نیروی دریایی ایالات متحده هم چیزی نمی‌گویم مگر این که مانور باشد. ولی در مورد فعالیت نیروی دریایی یک کشور دیگر حرف نمی‌زنم و نیروی دریایی خودشان می‌تواند در مورد آن حرف بزند.

جان کربی در پاسخ به پرسشی که آیا سفر روز پنجشنبه وزیر دفاع اسرائیل به واشینگتن به اظهارات امروز نخست وزیر اسرائیل در مورد ایران ارتباط دارد یا نه گفت: به شما اطمینان می‌دهم جزئیات این سفر این هفته و ایده آن چند ماه پیش مطرح و بحث شده و هفته پیش وقتی وزیر دفاع آمریکا و اسرائیل بار دیگر صحبت کردند، توانستند یک روز مشخص را تعیین کنند.

سخنگوی پنتاگون گفت: سفری که به آن اشاره و اعلام شد و این هفته انجام می‌شود، هیچ ارتباطی با صحبت‌هایی که امروز در اسرائیل گفته شده، ندارد. این چیزی است که وزیر دفاع آمریکا و اسرائیل برای مدتی است در مورد آن حرف می‌زنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بزرگترین خطر علیه اسرائیل دانسته و گفت انتخاب اسرائیل «حذف این تهدید وجودی» خواهد بود، حتی اگر این امر به قیمت ایجاد اصطکاک با آمریکا تمام شود.

XS
SM
MD
LG