لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

یک فرمانده حشدالشعبی می‌گوید این گروه شبه نظامی با پهپادهای ایرانی مراکز آمریکایی در عراق را هدف قرار می‌دهد


نمایی از پایگاه هوایی عین الاسد، آرشیو
نمایی از پایگاه هوایی عین الاسد، آرشیو

یکی از فرماندهان حشدالشعبی می‌گوید که ایران نیروهای این گروه شبه‌‌نظامی را با پهپاد مسلح کرده است و این پهپادها در حال حاضر برای هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی در عراق به کار می‌روند. ژنرال کنت مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، نیز دو هفته پیش در سفر به عراق پهپادهای ایران را «تهدیدی جدی برای نیروهای آمریکایی در منطقه» دانسته بود.

حشدالشعبی سال گذشته عملا به دو گروه تقسیم شد. گروه‌های وفادار به آیت‌الله سیستانی با نیروهای مسلح عراق ادغام شدند و در سیاست دخالتی نمی‌کنند. از سویی، دیگر، گروه‌های وفادار به ایران ادغام نشده‌اند، حزب سیاسی تشکیل داده‌اند، و به عقیده بسیاری از کارشناسان، می‌کوشند نسخه دیگری از سپاه پاسداران را در عراق ایجاد کنند.

به گزارش سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا در اربیل، عبدالرحمن الجزایری، از فرماندهان حشدالشعبی در وزارت دفاع عراق، در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیونی روداو گفته است: «حشدالشعبی با پهپادهایی که از ایران وارد کرده، مراکز آمریکایی در عراق را هدف قرار می‌دهد.»

به گفته او، «حشدالشعبی از این پهپادها برای حمله به فرودگاه‌ها استفاده نکرده و حملات به فرودگاه‌ها قابل قبول نیست. اما تنها مسئله‌ای که وجود دارد دشمنی با آمریکا است. زیرا آمریکا حشدالشعبی و فرماندهانش را هدف قرار داده است.»

این فرمانده حشدالشعبی با تایید دخالت‌های ایران عنوان کرده است: «تهران این پهپادها را در زمان جنگ داعش به حشدالشعبی داده بود، اما واقعیت امروز اقتضا می‌کند که علیه پایگاه‌های آمریکایی به کار برده شوند.»

در این حال، یکی از مقامات عراق معتقد است که این کشور«به‌شدت نیازمند ثبات و تقویت روابط بین‌المللی خود است.»

به گفته ناصر هرکی، «اما گروه‌هایی که در حال بی‌ثبات‌کردن عراق هستند، در راستای منافع عراق حرکت نمی‌کنند. این گروه‌ها هم به طور آشکار گفته‌اند تا زمانی که نیروهای ائتلاف، به ویژه نیروهای آمریکایی در عراق بمانند، آنها را هدف قرار می‌دهند.»

بنا بر گزارش سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا در اربیل، پایگاه‌های آمریکا و هم‌پیمانانش در عراق، در سال گذشته بارها هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفته‌اند.

اظهارات عبدالرحمن الجزایری، فرمانده حشدالشعبی، در حالی است که ژنرال کنت مکنزی، فرمانده سنتکام، روز سی و یک اردیبهشت در سفر به عراق اعلام کرد پهپادهای ایران تهدیدی جدی برای نیروهای آمریکایی در منطقه هستند و مقابله با این پهپادها از اولویت‌های آمریکا در آینده است.

حشدالشعبی در سال ۲۰۱۴ پس از کنترل مناطق وسیعی از خاک عراق توسط گروه تروریستی دولت اسلامی موسوم به داعش با فتوای آیت‌الله سیستانی، از مراجع تقلید شیعه در عراق شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG