لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

صدور احکام سنگین برای بازداشت‌شدگان آرامستان اراک؛ «شلاق در مصلی» و حبس


مزار مهرشاد شهیدی‌نژاد منفرد طهرانی، از جان‌باختگان اعتراضات سراسری در اراک (منبع: اینستاگرام پدر مهرشاد شهیدی‌نژاد)
مزار مهرشاد شهیدی‌نژاد منفرد طهرانی، از جان‌باختگان اعتراضات سراسری در اراک (منبع: اینستاگرام پدر مهرشاد شهیدی‌نژاد)

بازداشت‌شدگان بر سر مزار مهرشاد شهیدی، از جان‌باختگان اعتراضات سراسری در اراک، به ۶ سال حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در ملاعام و به هنگام اقامه نماز جمعه در مصلای اراک محکوم شدند.

کانال خبری تحلیلی «امتداد» به نقل از حسین رضایی، از وکلای پرونده، گزارش داد بر اساس ابلاغ دادنامه پرونده آرامستان اراک در تاریخ یازدهم شهریور، که تاریخ آن نشان می‌دهد «در همان روز برگزاری جلسه دادگاه» تنظیم شده است، برای همه بازداشت‌شدگان (به غیر از یک نفر) حداکثر مجازات «توهین به مقدسات»، یعنی ۵ سال حبس تعزیری، و برای اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» نیز حداکثر مجازات یعنی ۱ سال حبس تعیین شده است.

همچنین برای اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» هر هشت متهم به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده‌اند که بنا بر تاکید قاضی صادرکننده رای، این حکم باید «در مصلای اراک، بعد از نماز جمعه، و در ملأ عام» اجرا شود.

مهرشاد شهیدی‌نژاد منفرد طهرانی، سرآشپز و دانشجوی ۲۰ ساله، روز ۵ آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، جان باخت.

محمد رضا کارگر پیشه مقدم، یکی دیگر از وکلای پرونده، نیز در شرح دقیق ماجرا به امتداد گفت که شماری از شهروندان اراک روز ۵ مرداد «بدون برنامه‌ریزی قبلی و بدون وجود هرگونه سوء نیت» به آرامستان اراک رفتند و در مراسم یادبود مهرشاد شهیدی، از کشته‌شدگان اعتراضات در پاییز سال گذشته حاضر شدند.

او افزود که این افراد پس از صحبت‌هایِ پدر مهرشاد، شعار «مهرشاد روحت شاد» دادند و چند ثانیه «دست زدند.» اما به گفته او این اقدام آنها به دلیل دستکاری در تصاویر منتشره «بی‌حرمتی به تاسوعا» برداشت شده است.

وحیدرضا عربی، محمد سلطانی، محمد کمالی، مجید و مهدی نیک‌عهد، رامتین ادریسی، مریم بستانی، و ابوالفضل خوران به بهانه توهین به مقدسات، اخلال در نظم عمومی، و فعالیت تبلیغی علیه نظام پس از حضور بر مزار «مهرشاد شهیدی» محاکمه شدند و حکم گرفتند.

شهروندان شهرهای مختلف ایران پیش از این نیز در مناسبت‌های گوناگون بر مزار جان‌باختگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» حضور یافته بودند. در اراک نیز مراسم نوروز ۱۴۰۲ با حضور عده قابل توجهی از شهروندان بر مزار مهرشاد شهیدی و با هم‌خوانی ترانه «برای» برگزار شد.

با نزدیک‌شدن به سالگرد کشته‌شدن مهسا(ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشارهای امنیتی از جمله احضار و بازداشت کنشگران مدنی و سیاسی و خانواده‌های دادخواه تشدید شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG