لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

هراس از «جوانان آرمیده در خاک»؛‌ در آستانه سالروز تولد «ابوالفضل آدینه‌زاده» همه اقوام او بازداشت شدند


ابوالفضل آدینه زاده
ابوالفضل آدینه زاده

اخبار منتشر شده در رسانه‌های مجازی حاکی است که یک روز مانده به تولد «ابوالفضل آدینه‌زاده» از جان‌باختگان اعتراضات سراسری، ماموران امنیتی با حمله به روستای محل سکونت خانواده او، تمام اعضای خانواده شامل مادر ابوالفضل، خاله‌ها، عمه‌ها، دایی‌ها و دیگر بستگان او را بازداشت کرده‌اند.

پیش از این اقدام، تصاویری از مزار ابوالفضل آدینه‌زاده منتشر شد که مادر او ضمن اعلام خبر بازداشت «خواهر، پدر و عموی ابوالفضل» و انتقال آنها به مکانی نامعلوم، از مردم طلب کمک می‌کند.

بازداشت اعضای خانواده آدینه‌زاده در حالی صورت می‌گیرد که قرار است روز شنبه ۲۷ خرداد مراسم تولد این نوجوان بر سر مزارش در روستای نجف‌آباد شهرستان فاروج از توابع استان خراسان رضوی برگزار شود.

ابوالفضل آدینه‌زاده متولد ۲۷ خرداد ۱۳۸۴ بود و روز ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱ همزمان با اعتراضات سراسری مردم در ایران در مقابل دانشگاه فردوسی مشهد، زخمی شد و بعد از انتقال به بیمارستان جان باخت.

روز یکشنبه ۲۱ خرداد نیز مراسم سالروز تولد کیان پیرفلک، کودک کشته شده در ایذه، با دخالت نیروهای امنیتی به آشوب کشیده شد. در پی ایجاد جو امنیتی در ایذه، رسانه‌ها اعلام کردند در جریان برگزاری سالروز تولد کیان در روستای «پرچستان»، ‎پویا مولایی‌راد، پسر عموی مادر ‎کیان پیرفلک با شلیک گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی جان خود را از دست داده است.

این اقدام باعث ایجاد خشم عمومی در ایذه شد و همزمان رسانه‌های حامی حکومت سعی کردند تا ماجرای این قتل را به گونه‌ای روایت و القا کنند که خانواده کیان به ویژه مادرش، مسبب این ماجرا جلوه داده شوند.

بی‌خبری از وضعیت خانواده پیرفلک در روزهای گذشته باعث نگرانی مردم و گمانه‌زنیهای مختلف در این زمینه شده است.

بی‌خبری از خانواده کیان پیرفلک و گمانه‌زنی از حبس خانگی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00


۲۴ خرداد هم عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا (ژینا) امینی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت:«به شهرداری سقز دستور داده شده هر چه زودتر مسیر جاده اصلی آرامستان آیچی، که در حال حاضر از کنار مزار مهسا (ژینا) امینی می‌گذرد، تغییر کند تا به این ترتیب راه دسترسی به مزار او برای مردم و همچنین وسایل نقلیه سخت‌تر شود.»


او این اقدامات را تلاشی برای «ناپدید‌سازی مزار ژینا» عنوان کرد و افزود که خانواده امینی نسبت به این اقدامات اعتراض و شکایت دارند.

به آتش کشیده شدن مزار مجید کاظمی در آستانه سالروز تولدش، تخریب مزار ابوالفضل آدینه‌زاده، تخریب مزار میلاد سعیدیان‌جو از کشته‌شدگان ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ایذه، بی‌حرمتی به مدفن محسن شکاری معترض اعدام‌شده توسط جمهوری اسلامی و شعارنویسی بر سنگ مزار کیان پیرفلک، در یکماه گذشته، از جمله اقدامات نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی بر علیه جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG