لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

تداوم فشار بر خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات؛ محکومیت پدر سارینا ساعدی به حبس و شلاق


هاشم ساعدی، پدر سارینا ساعدی,نوجوان جان‌باخته در اعتراضات سراسری
هاشم ساعدی، پدر سارینا ساعدی,نوجوان جان‌باخته در اعتراضات سراسری

در ادامه فشارهای حکومتی بر خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات سراسری، پدر یک معترض جان‌باخته به حبس و شلاق محکوم شد و خانواده آیدا رستمی، پزشک کشته‌شده در بحبوحه اعتراضات، نیز از ممانعت‌ حکومت از برگزاری مراسم تولد او خبر دادند.

هاشم ساعدی، پدر سارینا ساعدی، نوجوان کشته‌شده در اعتراضات سنندج، در صفحه اینستاگرامش از محکومیتش به شش ماه و نیم حبس و ۴۰ ضربه شلاق خبر داده است.

سارینا ساعدی، نوجوان ۱۶ ساله، روز چهارم آبان گذشته در جریان اعتراضات در سنندج با ضربات باتوم ماموران امنیتی مجروح شد و پس از یک روز در بیمارستان جان باخت.

هاشم ساعدی نوشته است « گناه ما فقط رفتن سر مزار جان‌باختگان بوکان بود.»

هاشم ساعدی از جمله خانواده‌های داغداری بود که در خردادماه سال جاری پس از حضور بر سر مزار شماری از جان‌باختگان اعتراضات سراسری در آرامستان آیچی سقز از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد.

پدر سارینا ساعدی در پستی دیگر تاکید کرده که از زندان و شلاق هراسی ندارد و این اقدامات او را از خونخواهی فرزندش بازنمی‌دارد.

از سوی دیگر برادر آیدا رستمی در آستانه سالروز تولد این پزشک جان‌باخته، از فشارهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری مراسم تولد خواهرش خبر داد.

آیدا رستمی، پزشک مداواگر معترضان در جریان اعتراضات سراسری، آذرماه سال گذشته به مرگی مشکوک جان باخت.

آرمین رستمی در ویدیوی که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده، با اشاره به سالروز تولد آیدا رستمی در ۲۵ تیرماه، خواهرش را «شهید راه شرافت» خواند و بزرگداشت او را «تهدیدی علیه امنیت ملی» توصیف کرد.

برادر آیدا رستمی، از جامعه پزشکان و مردم خواست که به یادبود خواهرش به به بیماران نیازمند دارو و درمان و کودکان کار کمک کنند.

در هفته‌های گذشته شماری از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات، بازداشت و در برخی موارد با اتهاماتی از جمله «تبلیغ علیه نظام» مواجه شده‌اند.

بتازگی پدر و خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده، نوجوان کشته‌شده در اعتراضات مشهد، در آستانه سالروز تولد ابوالفضل بازداشت و به «تبلیغ علیه نظام» متهم شدند.

برخی کارشناسان معتقدند حکومت ایران با نزدیک شدن به سالگرد اعتراضات سراسری در صدد است با توسل به ارعاب و خشونت هرگونه صدای اعتراض را خاموش کند.

به تازگی تقی رحمانی، زندانی سیاسی پیشین، در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که حکومت ایران قصد دارد با تمامی کانون‌های اعتراضات از جمله نماز جمعه‌های زاهدان، فعالان دانشجویی و انجمن صنفی معلمان ایران برخورد کرده و نفس آنها را بگیرد.

XS
SM
MD
LG