لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

اعتصاب بازاریان سقز در اعتراض به تلاش حکومت برای پنهان‌سازی مزار مهسا امینی


اعتصاب کسبه در سقز
اعتصاب کسبه در سقز

در پی فراخوان عمومی برای اعتراض علیه تغییرات «هدفمند» در آرامستان سقز و «از دید خارج‌کردن» مزار مهسا امینی، کسبه این شهر روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد دست به اعتصاب زدند.

بر پایه اطلاعیه منتشرشده، شهرداری و شورای شهر سقز قصد دارند به منظور «از دید خارج‌کردن مزار مهسا (ژینا) امینی» مسیر ورودی خودرو به آرامستان آیچی را مسدود کرده و آلاچیق‌‌ها را نیز برچینند.

شیشه مزار مهسا امینی تاکنون دستکم دو بار شکسته شده است.

مزار مهسا امینی در مسیر جاده‌ اصلی آرامستان آیچی سقز قرار دارد و این امر موجب دسترسی آسان بازدیدکنندگان به آن می‌شود.

در این فراخوان با تاکید بر اهدایی‌بودن زمین‌های آرامستان از سوی نیکوکاران با انجام هرگونه تغییرات در این مکان مخالفت شده است.

عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا امینی، نیز به‌تازگی در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا، از شکایت خانواده امینی علیه تخریب جاده اصلی و ایجاد تغییرات در آرامستان آیچی سقز خبر داد.

به گفته عرفان مرتضایی​، این شکایت با حمایت گسترده مردم منطقه و شمار زیادی از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری روبرو شده است.

در حالی که در بخشی از فراخوان روز سه‌شنبه از شهروندان خواسته شده بود در مقابل ساختمان شهرداری سقز تجمع برگزار کنند ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از استقرار ماموران حکومت در معابر عمومی و مسدودکردن خیابان‌های منتهی به شهرداری سقز است.

تلاش جمهوری اسلامی ایران برای پنهان‌سازی آرامگاه مهسا امینی به وسیله ایجاد تغییرات در آرامستان آیچی در روزهای گذشته نیز موجب اعتراضاتی شده است.

تعداد زیادی از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری روز جمعه ۱۹ خردادماه با برگزاری تجمع در آرامستان سقز و در برابر فرمانداری این شهر این تصمیم را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG