لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۲

نوروز بر مزار جان‌باختگان اعتراضات؛ شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در لحظه تحویل سال


مزار مهسا امینی، نوروز ۱۴۰۲
مزار مهسا امینی، نوروز ۱۴۰۲

بسیاری از ایرانیان ساعات پایانی سال ۱۴۰۱ و لحظات نوروز ۱۴۰۲ را بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری و با یاد آنان گذراندند. هم‌زمان، گروهی از شهروندان لحظه سال تحویل را با شعارهایی از جمله «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک» سپری کردند.

در سقز استان کردستان، زادگاه و آرامگاه مهسا امینی، ده‌ها تن از شهروندان با حضور بر مزار او که کشته شدن تحت بازداشتش، آغازگر این دور از اعتراضات سراسری در ایران شد، گرد آمدند و با برافروختن آتش و خواندن نواهای کردی، یادش را گرامی داشتند.

لحظه تحویل سال ۱۴۰۲، در ساعات نخستین سه‌شنبه اول فروردین، در برخی مناطق تهران با شعارهای شبانه همراه بود و گروهی از شهروندان شعار دادند: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک.»

در آرامستان بهشت سکینه در کرج، مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ که پدر و مادرش در پی دادخواهی در زندان به سر می‌برند، بر مزار برادرش حاضر شد و خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «چهار سال است که پویا را از ما گرفتید، سه سال است که پدرم در زندان، تبعید و انفرادی است، و نزدیک یک سال است که مادرم زندان، تبعید و انفرادی است. عمویم مهرداد زیر حکم و همگی ممنوع از زندگی. ما همچنان ایستاده‌ایم.»

همچنین، صبا بختیاری، عمه پویا بختیاری، با انتشار ویدئویی از هفت‌سین مزین به عکس شماری از جان‌باختگان اعتراضات سراسری، نوشت: «ما ملت ایران درد را پشت سر گذاشته‌ایم. ما که با عزیزانمان جان دادیم، اما پیرو راهشان ایستادیم تا یادشان جاودانه باشد و آرمانشان که آزادی ایرانمان است تحقق یابد.»

در شیراز نیز، گروهی از مردم سال نو را با شعارهایی از جمله «آخوند باید گم بشه» و «مرگ بر خامنه‌ای» آغاز کردند.

مراسم نوعید محمدجواد زاهدی، معترض کشته شده در ساری استان مازندران، بر مزار او در آرامگاه ولشکلا برگزار شد. مادر آقای زاهدی در میان سوگواری گفت: «امسال سال سرنگونیتونه. چون آه من می‌گیره. پسرم بی‌گناه کشته شد. پسرم فقط یک معترض بود. قاتل نبود. فاسد نبود. دزد نبود. شرم کنید قاتل‌هایی که نقاب می‌زنید و می‌ترسید.»

نزدیکان حنانه کیا نیز نوعید این جان‌باخته اعتراضات سراسری را بر مزار او گذراندند. در این مراسم ترانه «برای» شروین حاجی‌پور که به نمادی از اعتراضات مردمی تبدیل شده، پخش شد.

در اراک نیز مراسم نوروز بر مزار مهرشاد شهیدی، جان‌باخته اعتراضات سراسری، با حضور عده قابل توجهی از شهروندان و با هم‌خوانی ترانه «برای» برگزار شد.

در مشهد، بر مزار ابوالفضل آدینه‌زاده، نوجوان معترض کشته شده در اعتراضات، هفت‌سین چیده شد و ترانه «برای» پخش شد.

در بوکان، استان آذربایجان غربی، شهروندان با حضور بر مزار چند تن از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری، یاد آنها را در نوروز گرامی داشتند و ترانه کردی همخوانی کردند.

خانواده محراب دولت‌پناه، معترض جان‌باخته در تالش نیز در سال نو بر مزار او و به سوگ او گذراندند.

مقامات برخی کشورها با تبریک نوروز، بار دیگر از مردم ایران حمایت کردند. از جمله، وزیر امور خارجه آمریکا در پیام نوروزی خود خطاب به مردم ایران گفت: «به مناسبت نوروز، ما تعهد خود را تکرار می‌کنیم، ایالات متحده به دفاع از حقوق بشر و حمایت از شما در حالی که به دنبال آینده‌ای روشن هستید،ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG