لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۱

دیپلمات پیشین آمریکایی در سفر به وین درباره «گروگان‌های ایران» با رابرت مالی گفت‌وگو کرد


بری روزن - آرشیو
بری روزن - آرشیو

بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که برای حمایت از شهروندان خارجی که «گروگان» ایران هستند در وین دست به اعتصاب غذا زده است، می‌گوید با رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، «گفت‌و‌گوی خیلی خوبی» داشته است.

او در ویدیویی که روز چهارشنبه در توئیتر منتشر کرد گفت حدود یک ساعت در وین - محل برگزاری مذاکرات احیای برجام - ساعت با آقای مالی گفت‌و‌گو کرده است، اما با ذکر این که محتوای آن «محرمانه» است، از ذکر جزئیات خودداری کرد.

آقای روزن پس از گفت‌و‌گو با رابرت مالی گفت احساس می‌کند که حمایت زیادی از افرادی که در ایران به گفته او گروگان گرفته شده‌اند، وجود دارد.

بری روزن یکی از دیپلمات‌های آمریکایی بود که در زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط افراد حامی حکومت تازه تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، گروگان گرفته شد. این هفته، مصادف با چهل و یکمین سالگرد آزادی او است.

وی به تازگی در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت برای توافق با ایران، جمهوری اسلامی باید ابتدا همه گروگان‌ها را آزاد کند و دوم این که اگر ایران بار دیگر گروگان‌گیری کرد، هرگونه توافقی باید لغو شود.

پیشتر، راب مالی نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرده بود تلاش‌ها برای بازگرداندن آن دسته از شهروندان آمریکایی که در ایران در بند هستند در جریان است و به موازات مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شود. او افزود: اعتقاد دارم آن‌ها به خانه می‌آیند هرچند تاریخ دقیقی نمی‌توانم بدهم.

او همچنین خطاب به کسانی که قصد سفر به ایران دارند، با توجه به اقدامات حکومت ایران گفت که خودتان را با انجام چنین سفری به خطر نیاندازید.

XS
SM
MD
LG