لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

آمریکا حملات هوایی اخیر روسیه به اوکراین را وحشتناک خواند


در این تهاجم که یکی از گسترده‌ترین حملات هوائی روسیه به اوکراین از زمان آغاز این جنگ در ماه فوریه بود دستکم ۱۹ غیر نظامی کشته و ۱۰۰ نفر نیز مجروح شدند.

این حمله، همچنین باعث قطع برق و سامانه‌های گرمایشی در سراسر اوکراین شده است.

در نشست روز چهارشنبه در مقر ناتو، متحدان اوکراین با تعهد مجدد به تحویل دفاع هوائی جدید و ارائه کمک‌های نظامی قوی و مستمر به اوکراین اعلام کردند که این حملات باعث اتحاد بیشتر آنها شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، حملات موشکی روسیه به غیرنظامیان را نشانه ضعف این کشور در مقابل پیش‌روی‌های اوکراین در هفته‌های گذشته و انتقادهای کم سابقه در داخل روسیه نسبت به عملکرد های جنگی این کشور خواند.

مدیران شرکت‌های دفاعی نیز در نشستی پیش از گردهم‌آئی وزرای دفاع ناتو در بروکسل اعلام کردند که صنعت آنها در این لحظه با توجه به صلح حاکم بر منطقه در چندین دهه گذشته در منطقه اروپا طراحی شده و برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای جنگ اوکراین ، از اتحادیه اروپا خواستند تا به هماهنگی خرید تسلیحات کمک کنند.

حمله روز سه‌شنبه، مانند روز قبل، نیروگاه‌ها و مناطق غیرنظامی را هدف قرار داد. در این حمله ۱۲ موشک به تأسیسات عمومی در جنوب شهر زاپروژیا اصابت کرد و موجب آتش‌سوزی بزرگ شد. به گفته یکی از مقامات در این حمله موشکی یک مدرسه و چند ساختمان مسکونی و تأسیسات پزشکی تخریب شد و بخشی از شهر کی‌یف در خاموشی فرو رفت.

سازمان خدمات اورژانس اوکراین می‌گوید، در حمله‌های روز دوشنبه ۱۹ نفر کشته و ۱۰۵ تن زخمی شدند، و نزدیک به ۳۰۰ شهر و شهرک نیز به خاموشی فرورفت.

علاوه بر پخش آژیرهای معمولی، یک نوع سامانه هشدار در اختیار اهالی کی‌یف گذاشته شده که است که از طریق ارسال هشدار بر روی تلفن‌های همراه، شهروندان را از خطر آگاه می‌کند.

حمله‌های روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به تلافی انفجار عظیمی انجام شد که پل میان شبه‌جزیره کریمه و روسیه را خراب کرد. مسکو شبه جزیره کریمه را در سال ۲۰۱۴ به روسیه ملحق کرد.

سخنگوی دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شلیک موشک به هدف‌های غیرنظامی، از جمله زیربناهایی مثل نیروگاه‌ها می‌تواند جرم جنگی تلقی شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین قرار بود روز سه‌شنبه از طریق کنفرانس ویدیویی در اجلاس رهبران گروه هفت که در آلمان تشکیل می‌شود سخنانی ایراد کند. آلمان، که ریاست این گروه را برعهده دارد، این خبر را اعلام کرد.

پیشرفت‌های اوکراین در ضد حمله‌ها به روسیه موجب نگرانی حکومت روسیه شده تا آن جا که مقامات آن کشور با توسل به شعارهای دوران جنگ سرد تهدید کردند که در جنگ با اوکراین از سلاح‌های هسته‌ای استفاده خواهند کرد.

اما روز سه‌شنبه سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، با بازخوانی این موضوع گفت که مسکو تنها زمانی به این سلاح متوسل خواهد شد که روسیه با «نابودی قریب‌الوقوع» روبه‌رو شود.

لاورف در سخنان خود که از تلویزیون دولتی پخش می‌شد، غرب را به انتشار حدس و گمان‌های کاذب درباره مقاصد کرملین متهم کرد.

XS
SM
MD
LG