لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

شرکای دولت ائتلافی اسرائیل: نمی‌گذاریم نتانیاهو بار دیگر نخست‌وزیر شود


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائيل - آرشیو
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائيل - آرشیو

دو عضو دولت ائتلافی اسرائیل - آویگدور لیبرمن وزیر امور مالی، و گیدون سعار وزیر دادگستری - روز سه‌شنبه متعهد شدند که از بازگشت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق، به مقام نخست‌وزیری جلوگیری کنند.

روز دوشنبه اختلافات داخلی به اکثریت پارلمانی نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل، پایان داد و به همین دلیل اسرائیل برای پنجمین انتخابات در سه سال اخیر آماده می‌شود. رویترز می‌نویسد که نظرسنجی‌های کنونی هیچ برنده مشخصی را برای انتخابات پیش‌بینی نمی‌کند.

بنت اعلام کرد که برای انحلال کنست اقدام می‌کند و یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، به عنوان سرپرست دولت، مسئولیت هدایت کشور را بر عهده می‌گیرد.

قرار است روز چهارشنبه رای‌گیری اولیه در مورد این پیشنهادها انجام شود.

نتانیاهو از چشم‌انداز برگزاری انتخابات دوباره که احتمالا اوایل اکتبر برگزار می‌شود ابراز خوشحالی کرد. او یک سال قبل، پس از آن که بنت ائتلافی کم‌سابقه از سیاستمداران راست‌گرا، لیبرال، و عرب را تشکیل داد، از مقام نخست‌وزیری کنار گذاشته شد.

نتانیاهو روز دوشنبه با بیان این که حزب محافظه کار لیکود رهبری دولت بعدی را بر عهده خواهد داشت، گفت: «اتفاق بزرگی در این جا رخ داد.»

طبق نظرسنجی‌های متعدد، حدود ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان به لیکود اختصاص می‌یابد که آن را به بزرگترین حزب تبدیل می‌کند، اما نتانیاهو را ملزم می‌کند که نظر متحدانی را برای تشکیل دولت ائتلافی جلب کند.

XS
SM
MD
LG