لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۱

دستیار سابق نتانیاهو علیه او در دادگاه شهادت داد


نیر هفتز، یک سخنگوی سابق نتانیاهو - ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱
نیر هفتز، یک سخنگوی سابق نتانیاهو - ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل، روز دوشنبه در دادگاه رسیدگی به پرونده فساد مالی خود حاضر شد تا با یکی از شاهدان اصلی دادستان روبرو شود.

به گزارش رویترز، آقای نتانیاهو که به مدت ۱۲ سال تا ماه ژوئن سال جاری به عنوان نخست وزیر خدمت می کرد، اتهامات رشوه خواری، نقض امانت و کلاهبرداری را رد کرده است. او از جمله متهم است که به غول‌های رسانه‌ای در ازای پوشش رسانه‌ای مثبت و هدایایی نظیر سیگار برگ و شامپاین، امتیازاتی داده است.

آقای نتانیاهو که اکنون رهبر اپوزیسیون دولت است، در حالی که برای شنیدن شهادت نیر هفتز، سخنگوی سابق و مشاور نزدیک خود، به دادگاه منطقه اورشلیم رفته بود، زیر ماسک سیاه خود لبخند می‌زد. بنیامین نتانیاهو اولین نخست وزیری است که در زمان حضور در این مقام به جرائم کیفری متهم می‌شود.

هفتز در دادگاه گفت: «نتانیاهو دست‌کم به همان اندازه‌ای که وقت خود را صرف امور امنیتی می‌کند، صرف رسانه‌ها نیز می‌کند، از جمله برای موضوعاتی که یک شخص [غیرسیاسی] هم آن‌ها را سخیف می‌داند.»

نتانیاهو، ۷۲ ساله، مجبور نیست که در جلسات محاکمه حاضر شود. او با خبرنگاران صحبت نکرد. حامیانش نیز که با گروه کوچکی از مخالفانش روبرو شدند، بیرون دادگاه شعار می‌دادند و صدای شعارها داخل جلسه دادگاه نیز شنیده می‌شد.

محاکمه نتانیاهو موضوعی بوده که جامعه اسرائيل را دوقطبی کرده است. حامیان وفادار او از آن به عنوان یک اقدام جناح چپ علیه یک رهبر محبوب جناح راست یاد می‌کنند، در حالی که منتقدان سرسخت او، این دادگاه را «پیروزی قانون بر فساد شدید دولتی» می‌دانند.

XS
SM
MD
LG