لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

قتل خبرنگار هائیتی: یک پرونده با ۹متهم


حمله پلیس به هواداران رئیس جمهوری پیشین هائیتی در بیرون دادگاهی که در ارتباط با قتل ژان دومینیک تشکیل شد. پورتو پرنس - ۸ مه ۲۰۱۳
حمله پلیس به هواداران رئیس جمهوری پیشین هائیتی در بیرون دادگاهی که در ارتباط با قتل ژان دومینیک تشکیل شد. پورتو پرنس - ۸ مه ۲۰۱۳
یک قاضی هائیتی در ارتباط با قتل ژان لئوپولد دومینیک، گزارشگر رادیوی هائیتی، که نزدیک به چهارده سال پیش اتفاق افتاده برای ۹ نفر حکم پیگرد صادر کرد. بعضی از افراد تحت پیگرد، دستیاران و معاونان نزدیک به ژان برتران آریستید، رئیس جمهوری پیشین آن کشورند.

آقای آریستید از اتهام مبرا شده، اما یکی از ۹ متهم، سناتور پیشین عضو حزب سیاسی رئیس جمهوری پیشین است.

در آوریل سال ۲۰۰۰، یک مرد مسلح ژورنالیست برجسته و صریح اللهجه هائیتی را همراه با یک مأمور امنیتی در پورتو پرنس به قتل رساند.

در چهارده سالی که از این قتل می گذرد، دستکم هفت قاضی روی پرونده ژان دومینیک کار کرده اند، و در نهایت روز جمعه حکم پیگرد قانونی برای نه متهم صادر شد. هشتم ماه مه ۲۰۱۳ دادگاهی برای پرسش از ژان برتران آریستید درباره قتل آقای دومینیک برگزار شد، و در حالی که جلسه محاکمه جریان داشت، در بیرون محوطه دادگاه گروهی از هواداران رئیس جمهوری سابق اجتماع کردند و با پلیس درگیر شدند.

ژان دومینیک با انتقاد از سوء استفاده مقامات کشور، و صحبت کردن با مخاطبان به زبان بومی کرئول – به جای زبان رسمی فرانسوی – انقلابی در نظام خبری هائیتی برپا کرد. وی هنگام مرگ هفتاد سال داشت.
XS
SM
MD
LG