لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۴

رضا مرزبان، روزنامه نگار ایرانی درگذشت


رضا مرزبان درگذشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00
دانلود
رضا مرزبان، روزنامه نگار پیشکسوت ایرانی و استاد دانشگاه، شامگاه شنبه ۲۸ دسامبر، در ۸۵ سالگی در پاریس درگذشت.

او که زاده مشهد بود برای تحصیل در دانشگاه به تهران رفت و در آنجا همکاری فرهنگی با روزنامه های وابسته به حزب توده از جمله چلنگر و بسوی آینده را آغاز کرد. رضا مرزبان، از جوانی به شعر نیز علاقمند بود و همراه با مهدی اخوان ثالث، در ارتباط با محافل ادبی مشهد آن روزگار قرار داشت.

پس از کودتای ۲۸ مرداد برای دو سال به زندان افتاد و سپس به دعوت مصطفی مصباح زاده مدیر و صاحب امتیاز کیهان، همکاری با این روزنامه را آغاز کرد.

با تشکیل سندیکای روزنامه نگاران ایران او یکی از فعالان این نهاد صنفی شد نهادی که در سال ۱۳۶۰ به دستور مقامات جمهوری اسلامی ممنوع و برای همیشه تعطیل شد.

با گشایش دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی، رضا مرزبان از جمله استادانی بود که با بهره گیری از تازه ترین شیوه های روزنامه نگاری غربی، به تربیت دانشجویان در حوزه گزارش نویسی و تنظیم خبر پرداخت.

رضا مرزبان سپس سردبیری روزنامه کم تیراژ پیغام امروز را برعهده گرفت. روزنامه ای که به سختی از موج تعطیلی نشریات در سال ۱۳۵۳ جان به در برده بود. کوتاه مدتی پس از آن، و به هنگامه انقلاب پیغام امروز، جمهوری اسلامی مواضع این روزنامه را تاب نیاورده دستور تعطیلی آن را در سال ۵۸ صادر کرد.

رضا مرزبان نیز که از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تحت پیگرد بود، به فرانسه رفت و تا پایان عمر در آنجا زیست و به فعالیت در حوزه پژوهش و تحقیق در حوزه فرهنگ ادامه داد.
XS
SM
MD
LG