لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

محاکمه بو شیلای در شاندونگ آغاز شد


بو شیلای سیاستمدار تحت محاکمه چین روز پنجشنبه و در آغاز محاکمه اش، تعدادی از اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرد. با آغاز محاکمه بو شیلای جو امنیتی شدیدی بر منطقه شرقی چین حکمفرما شده است.

بلاگی که تحت نظر دولت خبرهای مربوط به این محاکمه از پیش طراحی شده را منعکس می کند، نوشت که آقای بو رشوه گیری هنگام تصدی شهرداری و ریاست حزب کمونیست در شهر دالیا را انکار کرده است

خبرگزاری رسمی شین هوا می گوید بو شیلای - که به فساد و سوء استفاده از قدرت نیز متهم شده است - به دادگاه گفت امیدوار است محاکمه بتواند «منصفانه، قابل قبول و در جهت روند قانونی کشور» برگزار شود.

رسانه های دولتی عکسی از بو شیلای ۶۴ ساله منتشر کرده اند که در برابر دادگاه ایستاده و دستهایش از جلو به هم بسته شده و دو افسر پلیس در دو طرف او هستند. این نخستین باری است که بو شیلای در ۱۷ ماه گذشته در انظار عمومی دیده شده است.

خبرنگار شبکه دولتی سی سی تی وی گزارش داد که محاکمه در جینان، مرکز استان شرقی شاندونگ، دو روز به طور خواهد انجامید و انتظار می رود حکم دادگاه اوائل سپتامبر صادر شود. این مهمترین محاکمه ای است که در دهه های گذشته درچین انجام شده است.

بیرون دادگاه، پلیس خیابانها را مسدود کرده بود. چند تن از طرفداران بو نسبت به منصفانه بودن دادگاه تظاهرات می کردند که پلیس آنها را دور کرد.

اگرچه رسانه های دولتی گفته اند ۱۹ روزنامه نگار اجازه یافته اند در دادگاه حضور یابند، رسانه های خارجی به دادگاه راه نیافتند و محاکمه از طریق تلویزیون هم پخش نشد، که نشان دهنده حساسیت دولت نسبت به این محاکمه است.
XS
SM
MD
LG