لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

توقیف خودخواسته روزنامه بهار


علی اصغر غروی و پدرش
علی اصغر غروی و پدرش

به رغم خودتوقیفی بهار، رئیس هیئت نظارت بر مطبوعات، می گوید تصمیم به عدم انتشار تاثیری بر رسیدگی به پرونده آن نمی گذارد.

روزنامه بهار از توقیف خودخواسته خود خبر داد. به نوشته سایت فرارو، این روزنامه در یادداشتی که به این سایت فرستاده با انتقاد از خود و عذرخواهی از خوانندگانش تصمیم خود را به تنبیه خود و توقف انتشار این روزنامه و توضیح علت این تصمیم تنبیهی اعلام کرده است.

با آن که به دلیل نگاه های امنیتی و ایدئولوژیکی - مذهبی حکومتی، خودسانسوری در میان مطبوعات و نویسندگان ایران رواج دارد، اما این نخستین بار است که یک روزنامه به خودتوقیفی دست می زند.

اعلان توقیف خود خواسته و علت آن
روزنامه اصلاح طلب بهار در توضیح خود، علت این تصمیم را چاپ مطلبی با عنوان «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی» ذکر کرده که به مناسبت عید غدیر در شماره روز چهارشنبه اول آبان این روزنامه چاپ شده است. بهار اذعان کرده که چاپ این «یادداشت وارده» به دلیل «خطای فنی غیرعمد و فشار کاری» بوده است.

این روزنامه همچنین ضمن پذیرفتن مسئولیت آن، برای آن که نشان دهد نظر نویسنده این مطلب، علی اصغر غروی، با «مشی مدیران، روزنامه نگاران و کارمندان» بهار متفاوت است، پس از پوزش خواهی از چاپ آن که در رسانه ها منتشر شد، در شماره روز شنبه نیز با چاپ چند مقاله و یادداشت به نقد و رد آن مطلب پرداخت. با این حال روزنامه بهار می نویسد از آنجا که «برخی جریان های سیاسی» از فرصت استفاده کرده و «دل مومنان راستین را به درد آورده اند»، این روزنامه برای «تلطیف فضای جامعه و به دست آوردن دل مومنان راستین و واقعی» به طور موقت انتشار خودرا تعطیل می کند.

علی اصغر غروی: علی در واقعه غدیر رهبر سیاسی است یا امام ایمانی؟
علی اصغر غروی فرزند و شاگرد آیت الله محمد جواد غروی، از علمای شیعه، عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران و از فعالان ملی – مذهبی است. او که دکترای خود را در رشته اسلام شناسی از دانشگاه لبنان گرفته است، در جمهوری اسلامی چند بار با اتهام هایی چون نشر اکاذیب دینی و تلاش برای براندازی نظام به زندان افتاده است. محمد نوری زاد پیش از این در سایت خود جایگاه او را به عنوان دانشمند اسلامی تایید و تجلیل کرده است.

مقاله علی اصغر غروی به مسئله ولایت و چگونگی دخالت دین در سیاست از دیدگاه واقعه غدیر خم و تشیع پرداخته است. او در بخشی از این مقاله در تفسیر واقعه غدیر نوشته است: «رفتار علی (ع) با هر سه خلیفه پیش از خود و به‌ویژه ابوبکر و عمر، که در بسیاری از کتب تاریخی مکتوب شده، به روشنی نشان می‌دهد که وی آن‌ها را کسانی نمی‌پندارد که سخن پیامبر را بر زمین زده و حکومت را غصب کرده باشند!»

آقای غروی در پایان این مقاله آورده است: «نتیجه آن‌که جزو وظایف رسولان الهی، از جمله پیامبر اسلام، تعیین جانشین یا خلیفه، که اصطلاحا نصب می‌گویند، برای تشکیل حکومت و اداره امور دنیای مردم نبوده است. پیامبران و به‌ویژه پیامبر اعظم برای رهایی بشر از همه قیود و بندهای جهل و بردگی و اسارت مبعوث شده‌اند (اعراف ۱۵۷). نصب یا تعیین، در خود، مفهوم سلب آزادی و نوعی از بندگی و بردگی را دارد. از این‌رو ناقض هدف بعثت رسول اسلام، مذکور در آیه ۱۵۷اعراف است. بر این پایه حتما رسول اسلام خود ناقض پیامی که آورده است نمی‌شود. پس پیام غدیر از سوی رسول آزادی و رهایی و عدل، معرفی ولی و امام مردم است تا قیام قیامت، نه تعیین و نصب حاکم سیاسی برای مدتی کوتاه».

واکنش تندرو ها از جنبه ایدئولوژیک-مذهبی
این مقاله با واکنش تند رسانه های منتسب به جناح های تندرو روبرو شد. بولتن نیوز آن را مغالطه و تحریف غدیر نامید و این نوشته را که روزنامه بهار از آن با «یادداشت وارده» یاد کرده است «سرمقاله روزنامه بهار» اعلام کرد. خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، نیز آن را «ضد شیعی» تعبیر کرد. سایت تابناک آن را «یادداشت موهن درباره امام علی » توصیف کرد که «آموزه های اصیل اسلامی و شیعی را هدف قرار داده».
سایت محافظه کار عصر امروز نیز در مقاله های متعدد شخصیت نویسنده مقاله را زیر سوال برد. این سایت از جمله نوشت:« مدیر حوزه علمیه امام مهدی ضمن محکوم کردن یادداشت مغالطه‌آمیز روزنامه بهار گفت: آن‌هایی که این چنین به امیرالمؤمنین(ع) اهانت و جسارت می‌کنند... می‌خواهند با اصل مترقّی ولایت ‌فقیه مبارزه کنند».

امنیتی - سیاسی شدن ماجرا
رسانه ها و چهره هایی هم آین مقاله را امنیتی - سیاسی کردند.
سایت قرارگاه سایبری عمار بیانیه ی، به نوشته این سایت،«۵۱ تشکل فراگیر تبلیغ گروهی طلاب» را در حمله به روزنامه بهار و این یادداشت منتشر کرد که در آن با عبارت هایی چون «پاییز‌صفتان بی بهره از بهار امامت به هرزه‌درایی قلم گشودند و بی‌مایگی خود را چون سفیهان، عریان ساختند»، این مقاله را «بی شرمانه» و نویسنده آن را « بدسگال» و از «خیل و رکب شیطان بزرگ» در «هنگامه بیداری اسلامی» نامیدند و تاکید کردند که «ابطال بدعت های اسلام آمریکایی و دفع شبهات بدخواهان را وظیفه خود می دانند».

و حمید رسایی، روحانی تندرو و نماینده مجلس این سخنان را برنامه ریزی شده دانست. او به خبرگزاری فارس گفت: «اهانت و تحریف روزنامه بهار نسبت به اعتقادات شیعیان و انکار موضوع امامت از زبان کسی که ادعای تشیع می کند آن هم یک روز قبل از عید غدیر، کاملا برنامه ریزی شده و با هدف صورت گرفته است.»

.قاضی سراج: خودتنبیهی فایده ندارد
به نظر نمی رسد که خود تنبیهی و خودتوقیفی روزنامه بهار توانسته باشد آهن سرد مقام های نظارتی را اندکی نرم کرده باشد.

به نوشته خبرگزاری فارس، ناصر سراج، قاضی و رئیس هیئت نظارت بر مطبوعات، گفته است روز دوشنبه در جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات به پرونده این روزنامه رسیدگی خواهد شد. به نوشته این خبرگزاری قاضی سراج گفته است تصمیم روزنامه بهار به عدم انتشارش تاثیری بر این رسیدگی نمی گذارد.

با آن که روزنامه بهار از مدت توقیف انتشار خود خبر نداده اما خبرگزاری ایلنا این مدت را دوهفته اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG