لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۰

بازداشت دوست روزنامه‌ نگار گاردین در هیثرو


香港学联罢课移师政府总部附近添马公园(美国之音海彦拍摄)
香港学联罢课移师政府总部附近添马公园(美国之音海彦拍摄)
مقامات بریتانیایی روز دوشنبه به خاطر استفاده از قدرت نیروی مبارزه با تروریسم در بازداشت دیوید میراندا مورد پرسش قرار گرفتند. دیوید میراندا دوست روزنامه نگاری است که اطلاعات محرمانه ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا درباره سیستم شنود شهروندان این کشور را در روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر کرد.

دیوید میراندا، برزیلی و شریک زندگی گلن گرین‌والد، روزنامه نگار آمریکایی است که برای گاردین کار می کند. میراندا روز یکشنبه، هنگامی که از لندن راهی ریودوژانیرو بود، در فرودگاه هیترو برای نه ساعت معطل شد.

به گفته آقای گرینوالد، میراندا اجازه دسترسی به وکیل نداشت و تلفن و کلیه وسایل الکتریکی اش ازجمله دی‌وی‌دی ها و هارد دیسک قابل حمل و کدگذاری شده او توقیف شد که برخی حاوی اسناد مربوط به تحقیقات او (گرینوالد) درباره عملیات شنود دولت آمریکا بود.

کیت واز، قانونگزار بریتانیایی گفت خواستار توضیح پلیس شده است. او اطلاع پلیس از این که میراندا شریک زندگی گرینوالد است را «غیرعادی» خواند، همچنین درباره اقدام پلیس در هدف قرار دادن خانواده افراد مرتبط با ماجرای اسنودن ابراز تعجب کرد.

گرینوالد در ستونی در وبسایت روزنامه گاردین نوشت که هدف از بازداشت دیوید میراندا ارعاب «روزنامه نگارانی است که درباره سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) و همتای بریتانیایی آن یعنی ادارات ارتباط دولتی بریتانیا (GCHQ) گزارش می دهند.»

وزارت خارجه برزیل درباره آنچه که برای دیوید میراندا اتفاق افتاده ابراز «نگرانی شدید» کرده و گفته اقدام مقامات امنیتی فرودگاه هیترو «هیچ گونه توجیه قانونی ندارد زیرا علیه فردی صورت گرفته که هیچ اتهامی به او وارد نیست.»

قانون مبارزه با تروریسم بریتانیا در سال ٢٠٠٠ تایید شد و تنها در فرودگاه‌ها، بنادر و مناطق مرزی قابل اعمال است. بند ۷ این قانون به مقامات اجازه می دهد تا افراد را متوقف، جست‌وجو، بازجویی و تا قبل از بازداشت دائم، ۹ ساعت بازداشت موقت کنند.

گروه های حقوق مدنی در بریتانیا به بند ۷ این قانون انتقاد دارند و دولت را به استفاده از آن علیه مسافران و به ویژه مسلمانان متهم می کنند.

دیوید میراندا برای تحویل دادن مدارک مرتبط با تحقیقات گرینوالد درباره شنود دولتی آمریکا به لارا پویتراس به برلین رفته بود. خانم پویتراس مستند سازی است که به انتشار اطلاعات افشا شده توسط اسنودن کمک کرد. میراندا با اسنادی دیگر عازم برزیل بود.

گاردین که هزینه پروازهای او را داده، با انتشار بیانیه ای گفت خواستار شفاف سازی فوری مقامات بریتانیایی شده است.

سازمان مدافع حقوق بشر عفو بین الملل گفت آقای میراندا «قربانی تاکتیک های انتقام جویانه» شده و اعتقاد به این که او تهدیدی علیه دولت بریتانیا است، بی اساس است.

پلیس لندن در بیانیه ای بدون ذکر جزئیات گفت که بازداشت میراندا قانونی و تحت قانون مبارزه با تروریسم بوده است.
XS
SM
MD
LG