لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

درخواست دوباره روزنامه چینی برای آزادی خبرنگار


.
.
یک روزنامه چینی دومین درخواست خود را برای آزادی یکی از خبرنگارانش ارائه کرده است. او به اتهام فاش کردن فساد در یک شرکت دولتی دستگیر شده است.

چن یونگ ژو در پی نوشتن سلسله گزارش هایی در روزنامه نیو اکسپرس، که ادعا می کند شرکت ساختمانی زووملیون منافع خود را به طور مصنوعی بالا نشان داده، به اتهام «صدمه زدن به شهرت یک شرکت بازرگانی» در بازداشت به سر می برد.

زوومیلون، که درفهرست بورس های هنگ کنگ و شنژن قرار دارد، گزارش داد سال پیش ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سود برده است. از زمان انتشارخبر دستگیری خبرنگار نیو اکسپرس در رسانه های بین المللی، سهام زووملیون نزدیک ۶ درصد پائین آمده است.

پلیس به رسانه ها گفته است آنچه چن یونگ ژو در باره وضعیت مالی زووملیون به عنوان واقعیت ارائه داده، و بین سپتامبر سال پیش و اوت ۲۰۱۳ نوشته شده، ساختگی است. جزییات بیشتری درباره اتهامات این روزنامه نگار منتشر نشده است. روزنامه می گوید درباره گزارش تحقیق کرده و فقط یک اشتباه جزیی درآن یافته است.

این ماجرا، درحالی که بسیاری ازکاربران اینترنت درچین با چن ابرازهمدردی کرده اند، ممکن است به نگرانی گسترده تری برای مقامات امنیتی تبدیل شود. روزنامه گلوبال تایمز روز پنجشنبه نوشت بخش روابط عمومی کمیته مرکزی حزب کمونیست و اداره اصلی ضد فساد آن اینک در پرونده درگیر شده اند.

گلوبال اکسپرس در اعتراض نادری علیه سیاست های دولت، روز چهارشنبه در سرمقاله تندی از پلیس به دلیل دستگیری چن انتقاد کرد و مدعی شد مدرکی که نشان دهد او مرتکب جرم شده باشد وجود ندارد.

روز پنجشنبه، یک روزنامه محلی در شهر گوانگژو درجنوب چین، به اعتراض ادامه داد و در سرمقاله ای نوشت به پرونده اتهامی خبرنگار باید براساس قانون رسیدگی شود و روزنامه نگاران نباید بدون این که نخست اتهامات اعلام شود، بازداشت شوند.

یک کارمند نیواکسپرس در تماسی که صدای آمریکا با اوگرفت گفت به تمام کارمندان دستور داده شده است به خاطر ایمنی خود با رسانه های خارجی حرف نزنند. او حاضرنشد خودش را معرفی کند یا جزییات بیشتری ارائه دهد.

در این میان، رسانه های دولتی چین بازداشت چن را آزمایشی برای نقش رسانه ها در کشور نامیدند.

گلوبال تایمز، ارگان رسمی حزب کمونیست، روز پنجشنبه خواست با پرونده چن بر اساس قانون برخورد شود، با این حال تاکید کرد مساله اصلی این است که آیا گزارش او درست بوده است یانه.

در گزارش جداگانه ای در تایمز، که اغلب نقطه نظرهای دولت را منعکس می کند، به نقل از تحلیلگرانی که از چن دفاع می کنند گفته می شود قانون باید حتی از گزارش هایی با حقایق نادرست حفاظت کند.

این نخستین بار نیست که مقالات نیو اکسپرس جنجال به راه می اندازد. در اوائل سال جاری یکی دیگر از خبرنگاران آن پس از آن که خواهان تحقیقات رسمی درباره فعالیت های یک مقام ارشد دولت در شهر عظیم چونگ کینک در جنوبی غربی چین شد دستگیر شد.

شی جین پینگ رئیس جمهوری قول داده است به فساد در حزب کمونیست حاکم پایان دهد، اگرچه او رهبر حکومتی است که مسئولان آن هر فردی را که در فاش کردن فساد رسمی دست داشته باشد دستگیر و مجازات می کنند.

در مقررات جدید حزب که اخیراً اجرایی شده، ۳ سال زندان برای کاربران اینترنت که پیام های «افترا آمیز» آنها در اینترنت پست شود، پیشنهاد شده است.

از آنجا که روزنامه های چین در کنترل دولت قرار دارند، اعتراض آشکار علیه سیاست های آن نادر است.
XS
SM
MD
LG