لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

ژاپن سیاست های جدید دفاعی اجرا می کند


ژاپن با اتخاذ یک رشته طرح های جدید دفاعی، خواستار افزایش افزایش ۵ درصدی بودجه دفاعی خود و نقش بزرگتر نیروهایش در منطقه شد.

دستور العمل های جدید امنیت ملی و دفاعی روز سه شنبه به تایید کابینه دولت رسید. دستور العمل های جدید به عنوان واکنش ژاپن به افزایش قدرت نظامی چین قلمداد می شود.

طرح جدید دفاعی ژاپن به درخواست شینزو آبه، نخست وزیر این کشور تهیه شده است. او خواستار بازنگری در قانون اساسی صلح جو ژاپن شده تا برای برخورد با مسائل منطقه ای، از جمله چین دست دولت باز باشد.

نخست وزیر ژاپن گفت: «این طرح ها، سیاست دفاعی و دیپلماتیک ژاپن را به مردم کشور و همچنین جامعه بین المللی، به روشنی و با شفافیت نشان می دهد. از طریق همکاری بین المللی، و سیاست «فعال» صلح جو، ما به تلاش هایمان برای مشارکت بیشتر به صلح و ثبات بین المللی ادامه می دهیم.»

بر اساس طرح های جدید دفاعی ژاپن، هزینه های دفاعی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ پنج درصد افزایش می یابد. هواپیماهای بدون سرنشین جاسوسی، زیردریایی ها، هواپیماهای جنگی، و خودروهای آبی-خاکی، به قیمت کل ۲۴۷ میلیارد دلار خریداری می شوند.

اختلافات ارضی ژاپن و چین در ماه های اخیر افزایش یافته است. چین ماه گذشته میلادی بر فراز یک محدوده از جزایر مورد مناقشه با ژاپن، در دریای شرق چین، یک منطقه دفاع هوایی ایجاد کرده که از هواپیماهای کشورهای دیگر می خواهد پیش از ورود به آن، هویت خود را اعلام کنند و از دستورات پکن پیروی کنند. ژاپن این منطقه را به رسمیت نمی شناسد.

استراتژی امنیتی ژاپن به طور خاص از چین نام می برد، و می گوید چین «اقدامات خطرناکی» انجام داده که می تواند اتفاقات غیر منتظره ای را رقم بزند. این استراتژی همچنین می گوید چین ادعاهایی را مطرح کرده است که با قوانین بین المللی سازگار نیست.

چین می گوید اقدامات نظامی اش تنها جنبه دفاعی دارد.
XS
SM
MD
LG