لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

درگیری میان سربازان اسرائیلی و فلسطینی‌ها در مراسم خاکسپاری خبرنگار شبکه الجزیره


در مراسم خاکسپاری شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره که در جریان گزارش حمله سربازان اسرائیلی به شهر جنین کشته شد، میان فلسطینی‌ها و سربازان اسرائیلی درگیری روی داد.

هزاران سوگوار روز جمعه با در دست داشتن پرچم‌های فلسطینی در مراسم خاکسپاری شیرین ابوعاقله در گورستان شهراورشلیم حضور داشتند.

در این مراسم بر اثر درگیری میان سربازان اسرائیلی با سوگواران، تابوت شیرین ابوعاقله به زمین افتاد.

مقام‌های تشکیلات خودگردان فلسطینی کشته شدن ابوعاقله را «قتل» توسط سربازان اسرائیلی قلمداد کرده‌اند، اما دولت اسرائیل به این تشکیلات پیشنهاد کرده است که فلسطینی‌ها و اسرائیل در زمینه مرگ این خبرنگار تحقیقات مشترکی ترتیب دهند.

او که خبرهای خاورمیانه و شمال آفریقا را برای شبکه الجزیره گزارش می‌داد، چهارشنبه گذشته در جریان حمله سربازان اسرائیلی به شهر جنین در کرانه باختری رود اردن هدف تیراندازی قرار گرفت و جان سپرد.

فلسطینی‌ها پیشنهاد اسرائیل درباره تحقیقات مشترک را رد کرده‌اند و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان می‌گوید که فلسطینی‌ها به تنهایی در این رابطه تحقیق خواهند کرد، و اسرائیل کاملا مسئول کشته شدن ابو عاقله است.

تابوت شیرین ابوعاقله تا گورستان قدیمی شهر اورشلیم با همراهی هزاران سوگوار بدرقه شد.

کاخ سفید روز چهارشنبه کشته‌شدن خبرنگار الجزیره، شیرین ابو‌عاقله، شهروند آمریکایی فلسطینی‌تبار را قویا محکوم کرد و خواستار تحقیقات درباره مرگ او شد.

کارین ژان پی‌یر، معاون سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «ما خواستار تحقیقات کامل در مورد مرگ او هستیم.»

تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل، نیز در توئیتی نوشت که از شنیدن خبر مرگ ابوعاقله «بسیار ناراحت» است و خواستار «تحقیقات کامل» در این زمینه شد. او همچنین تائید کرد که این خبرنگار، شهروند آمریکا بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که یک خبرنگار دیگر نیز که همراه ابوعاقله ۵۱ ساله بود، مجروح شده است.

شبکه الجزیره و وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد‌ه‌اند که ابوعاقله به ضرب گلوله نیروهای اسرائيلی کشته شده است. اما نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، می‌گوید احتمال کشته شدن او بر اثر تیراندازی‌های بی‌هدف افراد مسلح فلسطینی بسیار بالا است.

ران کوخاو، یکی از فرماندهان اسرائیلی، به رادیو ارتش گفت که این دو روزنامه‌نگار «مسلح به دوربین» بودند و در نزدیکی مردان مسلح فلسطینی ایستاده بودند. او گفت که ستیزه‌جویان فلسطینی «افراد غیرحرفه‌ای، تروریست‌هایی بودند که به نیروهای ما تیراندازی می کردند» و احتمال دارد که خبرنگاران را به اشتباه هدف قرار داده باشند.

اما یک تهیه کننده که با شیرین ابوعاقله کار می کرد به آسوشیتدپرس گفت که آنها بخشی از یک گروه هفت نفره از خبرنگاران بودند که برای پوشش خبری حمله سربازان اسرائيلی در اوایل روز چهارشنبه به محل درگیری رفتند. او گفت که همه آنها لباس ضدگلوله با نشان واضح عنوان خبرنگار به تن داشتند و از کنار سربازان اسرائیلی عبور کردند تا سربازان آنها را ببینند و بدانند که آنها آنجا هستند.

اسرائیل در هفته های اخیر در بحبوحه یک سری حملات مرگبار در داخل اسرائیل، از جمله با چاقو، به یورش‌هایی تقریباً روزانه‌ به مناطق مختلف کرانه باختری روی آورده است. بسیاری از حملات اخیر به شهروندان یهودی در اسرائيل را، فلسطینی‌های داخل و اطراف جنین انجام داده‌اند. این شهر و به ویژه اردوگاه پناهندگان آن، مدتها است که به عنوان پایگاه حضور و تردد پیکارجویان فلسطینی شناخته می‌شود.

اسرائیل کرانه باختری را در سال ۱۹۶۷ در جنگ خاورمیانه به تصرف خود درآورد و فلسطینی‌ها می خواهند که این سرزمین بخش اصلی کشور آینده آنها را تشکیل دهد.

نزدیک به ۳ میلیون فلسطینی در این قلمرو که تحت حاکمیت نظامی اسرائیل است زندگی می کنند. اسرائیل بیش از ۱۳۰ شهرک در سراسر کرانه باختری ساخته است که محل زندگی نزدیک به ۵۰۰ هزار شهرک نشین یهودی است که تابعیت کامل اسرائیلی دارند.

اسرائیلی‌ها مدت زیادی است که از پوشش خبری الجزیره انتقاد می‌کنند، اما مقامات اسرائيل عموماً به خبرنگاران این شبکه اجازه می‌دهند آزادانه فعالیت کنند.

سال گذشته و در جریان درگیری‌های گروه حماس و اسرائيل، در حملات هوایی اسرائيل به غزه یک ساختمان بلندمرتبه که محل استقرار دفترهای چندین رسانه مهم بین المللی، از جمله آسوشیتدپرس و الجزیره، بود، منهدم شد. در پی آن حمله کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در تماس با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر (وقت) اسرائيل، درباره ایمنی و امنیت خبرنگاران در جریان درگیری‌های جاری اسرائيل و گروه حماس در غزه، ابراز نگرانی‌ کرده است. اسرائيل گفته بود که حماس از آن ساختمان استفاده می‌کرد.

XS
SM
MD
LG