لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

درگیری فلسطینی‌ها با پلیس اسرائیل در مسجد‌الاقصی؛ ده‌ها نفر مجروح شدند


پلیس اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی، جایی که با معترضان فلسطینی پس از نماز صبح در شهر قدیمی اورشلیم درگیر شد - ۲۲ آوریل ۲۰۲۲ (۲ اردیبهشت ۱۴۰۱)
پلیس اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی، جایی که با معترضان فلسطینی پس از نماز صبح در شهر قدیمی اورشلیم درگیر شد - ۲۲ آوریل ۲۰۲۲ (۲ اردیبهشت ۱۴۰۱)

در جریان تازه‌ترین درگیری فلسطینی‌ها با پلیس اسرائیل در مراسم نماز جمعه مسجدالاقصی در اورشلیم، ده‌ها نفر مجروح شدند. هلال احمر فلسطینی‌ها می‌گوید دستکم ۱۴ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند و حال دو نفر از زخمی‌ها وخیم است.

به گفته پلیس اسرائیل درگیری زمانی آغاز شد که صدها تن از نمازگزاران به سوی یهودیانی که در کنار دیوار غربی مشغول نیایش بودند سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای پلیس اسرائیل با شلیک گلوله‌های لاستیکی و نارنجک‌های دودزا به میان فلسطینی‌های که سنگ پرتاب می‌کردند تلاش کردند آنها را متفرق کنند.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به توسل «گسترده و غیرضروری» این نیروها به زور در بحران جاری به شدت ابراز نگرانی کرده است.

درگیری‌ها‌ی تازه که از ماه رمضان آغاز شده است اکنون به جبهه دیگری نیز سرایت کرده و میان نظامیان اسرائیلی با ستیزه‌جویان در غزه نیز درگیری‌هایی روی داده است. تاکنون چندین فروند راکت که از غزه به اسرائیل شلیک شده بود با رهگیری پدافند هوایی خنثی شده است. اسرائیل نیز متقابلا اهدافی را در غزه بمباران کرده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان، درگیری میان فلسطینی‌ها با نیروهای اسرائیل در کرانه باختری رود اردن نیز از ماه مارس تاکنون به کشته شدن دست کم ۲۹ فلسطینی منجر شده است. همچنین پلیس و نهادهای بهداشتی اسرائیل می‌گویند که طی این مدت در حملات خیابانی مرگبار اعراب به شهروندان اسرائیل ۱۴ تن کشته‌ شده‌اند.

XS
SM
MD
LG