لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

خبرنگار آمریکایی «الجزیره» در خلال پوشش خبری در کرانه باختری کشته شد


عزاداران در نزدیکی جسد شیرین ابو عاقله، خبرنگار الجزیره جمع شده‌اند - ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
عزاداران در نزدیکی جسد شیرین ابو عاقله، خبرنگار الجزیره جمع شده‌اند - ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

یک خبرنگار آمریکایی فلسطینی‌تبار روز چهارشنبه در حین پوشش درگیری نیروهای اسرائيلی با فلسطینی‌های مسلح در شهر جنین، واقع در کرانه باختری رود اردن، کشته شد.

شيرين ابو عاقله، خبرنگار شناخته شده جهان عرب، برای شبکه خبری بین‌المللی «الجزیره» کار می‌کرد و رویدادهای منطقه را با تمرکز بر اختلافات اسرائیل دنبال می‌کرد.

شبکه الجزیره و وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد‌ه‌اند که ابوعاقله به ضرب گلوله نیروهای اسرائيلی کشته شده است. اما نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، می‌گوید احتمال کشته شدن او بر اثر تیراندازی‌های بی‌هدف افراد مسلح فلسطینی بسیار بالا است.

به نوشته آسوشیتدپرس، شبکه الجزیره در واکنش به مرگ ابوعاقله پخش برنامه عادی خود را قطع کرد. در بیانیه‌ای که الجزیره منتشر کرده است، این شبکه از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که نیروهای اسرائیل را محکوم کرده و آنها را پاسخگو بداند.

این درحالی است که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، می گوید فلسطینی‌ها درخواست اسرائیل برای انجام تحقیقات مشترک در باره علت کشته شدن ابو عاقله را رد کرده‌اند.

ران کوخاو، یکی از فرماندهان اسرائیلی، به رادیو ارتش گفت که این دو روزنامه‌نگار «مسلح به دوربین» بودند و در نزدیکی مردان مسلح فلسطینی ایستاده بودند. او گفت که ستیزه‌جویان فلسطینی «افراد غیرحرفه‌ای، تروریست‌هایی بودند که به نیروهای ما تیراندازی می کردند» و احتمال دارد که خبرنگاران را به اشتباه هدف قرار داده باشند.

یک تهیه کننده که با شیرین ابوعاقله کار می کرد به آسوشیتدپرس گفت که آنها بخشی از یک گروه هفت نفره از خبرنگاران بودند که برای پوشش خبری حمله سربازان اسرائيلی در اوایل روز چهارشنبه به محل درگیری رفتند. او گفت که همه آنها لباس ضدگلوله با نشان واضح عنوان خبرنگار به تن داشتند و از کنار سربازان اسرائیلی عبور کردند تا سربازان آنها را ببینند و بدانند که آنها آنجا هستند.

تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل، در توئیتی نوشت که از شنیدن خبر مرگ ابو عاقله «بسیار ناراحت» است و خواستار «تحقیقات کامل» در این زمینه شد. او همچنین تائید کرد که این خبرنگار، شهروند آمریکا بوده است.

اسرائیل در هفته های اخیر در بحبوحه یک سری حملات مرگبار در داخل اسرائیل، از جمله با چاقو، به یورش‌هایی تقریباً روزانه‌ به مناطق مختلف کرانه باختری روی آورده است. بسیاری از حملات اخیر به شهروندان یهودی در اسرائيل را، فلسطینی‌های داخل و اطراف جنین انجام داده‌اند. این شهر و به ویژه اردوگاه پناهندگان آن، مدتها است که به عنوان پایگاه حضور و تردد پیکارجویان فلسطینی شناخته می‌شود.

اسرائیل کرانه باختری را در سال ۱۹۶۷ در جنگ خاورمیانه به تصرف خود درآورد و فلسطینی‌ها می خواهند که این سرزمین بخش اصلی کشور آینده آنها را تشکیل دهد.

نزدیک به ۳ میلیون فلسطینی در این قلمرو که تحت حاکمیت نظامی اسرائیل است زندگی می کنند. اسرائیل بیش از ۱۳۰ شهرک در سراسر کرانه باختری ساخته است که محل زندگی نزدیک به ۵۰۰ هزار شهرک نشین یهودی است که تابعیت کامل اسرائیلی دارند.

اسرائیلی‌ها مدت زیادی است که از پوشش خبری الجزیره انتقاد می‌کنند، اما مقامات اسرائيل عموماً به خبرنگاران این شبکه اجازه می‌دهند آزادانه فعالیت کنند.

سال گذشته و در جریان درگیری‌های گروه حماس و اسرائيل، در حملات هوایی اسرائيل به غزه یک ساختمان بلندمرتبه که محل استقرار دفترهای چندین رسانه مهم بین المللی، از جمله آسوشیتدپرس و الجزیره، بود، منهدم شد. در پی آن حمله کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در تماس با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر (وقت) اسرائيل، درباره ایمنی و امنیت خبرنگاران در جریان درگیری‌های جاری اسرائيل و گروه حماس در غزه، ابراز نگرانی‌ کرده است. اسرائيل گفته بود که حماس از آن ساختمان استفاده می‌کرد.

XS
SM
MD
LG