لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

عملیات نیروهای امنیتی اسرائیل برای یافتن دو مظنون حمله مرگبار در نزدیکی تل‌آویو 


مردم شهر العاد که این حمله در آنجا رخ داده است عمدتا ارتدوکس‌ و به شدت مذهبی هستند
مردم شهر العاد که این حمله در آنجا رخ داده است عمدتا ارتدوکس‌ و به شدت مذهبی هستند

نیروهای امنیتی اسرائیل روز جمعه عملیاتی گسترده را برای پیدا کردن دو فلسطینی مظنون به حمله با چاقو در شهر العاد، در نزدیکی تل آویو که منجر به کشته شدن سه اسرائیلی شد، آغاز کردند.

این حمله که در روز جشن استقلال اسرائیل رخ داد، آخرین مورد از مجموعه حملات مرگبار علیه این کشور در هفته‌های اخیر است.

پلیس می‌گوید در جستجوی دو مظنون ۱۹ و ۲۰ ساله از شهر جنین در کرانه باختری است که در موج اخیر خشونت‌ها بار دیگر به عنوان ارد‌وگاه ستیزه‌جویان فلسطینی استفاده می‌شود.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، شامگاه پنجشنبه گفت که آنها بهای این کار را خواهند پرداخت.

مقامات امنیتی می‌گویند مهاجمان با یک خودرو از محل گریختند. در این حمله، علاوه بر سه کشته، چهار نفر هم زخمی شدند که حال یکی از آنها وخیم است.

رسانه‌های اسرائیلی، قربانیان را یوناتان هاواکوک، بواز گل، و اورن بن یفتاح، معرفی کردند و گفتند که آنها روی هم ۱۶ فرزند از خود به یادگار گذاشته‌اند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، تعطیلی کرانه باختری را که پیش از جشن‌ روز استقلال، برای پیشگیری از ورود فلسطینیان به اسرائیل وضع شده بود تا روز یکشنبه تمدید کرد.

در واشنگتن، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این «حمله هولناک را که مردان و زنان بی گناه را هدف قرار داد» محکوم کرد.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز این حمله را محکوم کرد. او گفت کشتار غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی تنها منجر به وخامت بیشتر اوضاع در زمانی می‌شود که همه برای رسیدن به ثبات و جلوگیری از تشدید تنش در تلاش هستند.

اما گروه شبه نظامی فلسطینی حماس، این حمله را ستود و آن را با خشونت‌ها در بیت‌المقدس مرتبط دانست. حازم قاسم، سخنگوی حماس گفت: «حمله به مسجد الاقصی نمی‌تواند بدون مجازات بماند.»

فلسطینی‌ها مدت‌ها است نگران هستند که اسرائیل این مکان را تصرف یا تقسیم کند. اسرائیل اما می‌گوید به حفظ وضعیت موجود متعهد است و حماس را مقصر تحریک خشونت‌های اخیر می‌داند.

در پنج حمله‌ای که از ماه مارس تاکنون روی داده دست‌کم ۱۸ اسرائیلی در شهرک‌های کرانه باختری کشته شده‌اند.

نزدیک به ۳۰ فلسطینی نیز جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر آنها یا در حملات نقش داشتند و یا با نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری رو در رو شده بودند.

XS
SM
MD
LG