لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

بنی گانتز: اسرائیل با قدرت‌های جهان درباره هرگونه توافق با ایران همکاری خواهد کرد


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه گفت کشورش با قدرت‌های جهان همکاری می‌کند تا بر روی محتوای هرگونه توافق احتمالی بر سر برنامه هسته‌ای ایران تاثیرگذار باشد.

انتظار می‌رود بن‌بست کنونی مذاکرات احیای برجام با ازسرگیری گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در روزهای آینده به پایان برسد.

اسرائیل در این مذاکرات شرکت نمی‌کند. اما نگرانی‌هایش درباره نتیجه مذاکرات و تهدیدهای مکررش مبنی بر اقدام یکجانبه نظامی علیه جمهوری اسلامی، از سوی قدرت‌های غربی بسیار جدی گرفته می‌شود.

وزیر دفاع اسرائیل در سخنان روز دوشنبه خود گفت: «با ازسرگیری مورد انتظار یا احتمالی مذاکرات هسته‌ای، ما به همکاری با ایالات متحده و دیگر کشورها ادامه می‌دهیم تا موضع‌مان را روشن کنیم و بر تدوین توافق، در صورتیکه وجود داشته باشد، تاثیرگذار باشیم.»

بنی گانتز افزود: «شایسته است روشن کنیم که اسرائیل به خودی خود با یک توافق هسته‌ای مخالف نیست [بلکه] با یک توافق بد مخالف است.»

نگرانی‌های مشترک نسبت به ایران، اسرائیل را در سال‌های اخیر به کشورهای عرب هم‌پیمان آمریکا نزدیک‌تر کرده تا جاییکه اورشلیم تقاضای همکاری دفاعی را به آنها ارائه داده است.

وزیر دفاع اسرائیل در ارتباط با سخنان هفته پیش خود مبنی بر ایجاد یک ائتلاف دفاعی منطقه‌ای نیز گفت «ابعاد عملیاتی بیشتری» برای این همکاری وجود دارد. او جزئیات بیشتری در این باره ارائه نداد.

XS
SM
MD
LG