لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۹

اسرائیل به گنبد آهنین سایبری مجهز می‌شود


گبی پورتنوی، رئیس اداره ملی سایبری اسرائیل روز سه‌شنبه گفت که ایران همراه با شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و حماس به رقبای اصلی سایبری اسرائیل تبدیل شده‌اند.

او که در مراسم «هفته سایبری» در دانشگاه تل‌آیو شرکت کرده بود، خبر داد که اسرائیل در حال ساخت یک «گنبد آهنین سایبری» است. پورتنوی خطاب به رقبای سایبری اسرائیل گفت: «ما آن‌ها را می‌بینیم، می‌دانیم چطور عمل می‌کنند و همان‌جا بغل گوششان هستیم.»

اظهارات این مقام اسرائیلی یک روز پس از انجام حمله‌ای سایبری به مجتمع فولاد ایران، بیان می‌شود. به‌گفته روزنامه جروزالم پست، این حمله باعث شده که ایران یکی از بزرگترین ضربات سایبری را در این سال‌ها متحمل شود، ضربه‌ای که باعث توقف کامل خط تولید مجتمع فولاد شد.

چند روز پیش در اسرائیل نیز تشخیص داده شد که به صدا در آمدن آژیرهای خطر در شهرهای اورشلیم و ایلات، به‌ علت انجام یک حمله سایبری بوده و این حمله به جمهوری اسلامی منتسب شد.

گبی پورتنوی طی سخنرانی خود در مورد پروژه جدیدی که با هدف کاهش حملات سایبری ایجاد شده، توضیح داد. او گفت که اسرائیل با استفاده از ساز و کارهای جدید گنبد آهنین سایبری، حملات سایبری را کاهش خواهد داد.

ایجاد «بانک اطلاعاتی جدید و یک رویکرد کلی هوش مصنوعی برای شناسایی، تجزیه‌ و‌ تحلیل و یکپارچه‌سازی تشخیص بی‌درنگ در سراسر کشور» از مولفه‌هایی است که این «دفاع مداوم سایبری» را نیرومند می‌کند.

گفته می‌شود که این گنبد سایبری به‌لحاظ قوت کارایی، با گنبد آهنین نظامی اسرائیل قابل مقایسه است.

در روزی که گبی پورتنوی، رئیس اداره ملی سایبری اسرائیل مدعی شده که آنها «باید از دارایی‌های ملی خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنند» نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز هشدار داده است که هر کسی که تلاش کند، علیه اسرائیل دست به حمله سایبری بزند، هزینه آن را خواهد پرداخت.

XS
SM
MD
LG