لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

در آستانه جشن‌های استقلال؛ هزاران اسرائیلی علیه نتانیاهو به خیابان آمدند


از عصر شنبه دهها هزار نفر در شهر تل آویو تجمع و راهپیمایی کردند.
از عصر شنبه دهها هزار نفر در شهر تل آویو تجمع و راهپیمایی کردند.

یکماه بعد از موافقت نخست وزیر اسرائیل برای توقف اصلاحات قضایی، معترضان باز به خیابان آمدند. ده‌ها هزاراسرائیلی روز شنبه به تظاهرات علیه برنامه‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای تشدید کنترل‌ بر دادگاه عالی پیوستند.

به گزارش رویترز، هنوز دو هفته به سالروز استقلال اسرائیل مانده اما از ظهر روز شنبه، در شهر تل آویو، ده‌هاهزار اسرائیلی در تظاهرات سراسری شرکت کردند و علیه برنامه اصلاحات قضایی نتانیاهو شعار دادند.

برنامه اصلاحات قضایی نه تنها به دولت کنترل بیشتری بر انتصاب قضات دیوان عالی می‌دهد بلکه به پارلمان اجازه می‌دهد که بسیاری از تصمیمات دادگاه را نادیده بگیرد.

از سویی دیگر، دولت قضات فعال را به تصاحب نقش پارلمان متهم می کند و می گوید که برای بازگرداندن تعادل بین قوه قضائیه و سیاستمداران منتخب، اصلاحات اساسی لازم است، که این کشمکش، منشا یکی از بزرگترین بحران‌های داخلی درطول تاریخ اسرائیل بوده است.

بعد از هفته‌ها اعتراض، سرانجام بنیامین نتانیاهو ماه پیش میلادی پذیرفت که این اصلاحات سیاسی - قضایی را متوقف کند اما معترضان باز به خیابان‌ها امدند.

همچنین اعتراضات اخیر علیه برنامه اصلاحات قضایی نتانیاهو در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از آنها می‌گویند در دو روز استقلال و روز یادبود که یادآور قربانیان یهود است، در اعتراضات شرکت کنند.

بار دیگر هزاران نفر در اسرائیل علیه دولت نتانیاهو به خیابان آمدند 
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00
XS
SM
MD
LG