لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۵

هشدار یک مقام پیشین اسرائیل به نتانیاهو: شکاف‌های داخلی، مقابله با ایران را دشوار می‌کند


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

رئیس پیشین کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل روز یکشنبه به بنیامین نتانیاهو درباره پیشبرد اصلاحات مدنظر دولتش در نظام قضایی هشدار داد و گفت شکاف‌های عمیق داخلی بر سر اقدامات بحث‌برانگیز ممکن است کشور را در معرض حمله قرار دهد.

ایو اسنیر در نامه‌ای به نتانیاهو با اشاره به «چهار هدف اصلی» دولت شامل جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران، بازگرداندن امنیت به اسرائیل، رسیدگی به هزینه بالای معیشت، و عادی‌سازی روابط با دولت‌های بیشتر در منطقه که در اولین نشست کابینه نتانیاهو در دسامبر سال گذشته اعلام شد، گفت اصلاح نظام قضایی در این چهار هدف نبود.

به گفته او، اصرار بر پیشبرد تغییرات گسترده در قوه قضائیه موجب تضعیف توانایی نتانیاهو در تحقق این اهداف کلیدی از جمله مقابله با ایران می‌شود.

آقای اسنیر با اشاره به پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و گسترش روابط این کشور با روسیه و چین تصریح کرد رقابت راهبردی با ایران مستلزم آن است که اسرائیل تمام منابع خود را به کار گیرد و قدرت خود را از لحاظ نظامی، اقتصادی، دیپلماتیک، و اجتماعی پرورش دهد.

رئیس پیشین کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل همچنین از نتانیاهو و ائتلاف راستگرای تحت رهبری‌اش به دلیل خطاب کردن معترضان با القابی همچون «چپ‌گرا، آنارشیست، و تروریست» به شدت انتقاد کرد.

او در ارتباط با پیامدهای اصلاحات قضایی مدنظر نتانیاهو همچنین هشدار داد عملی‌شدن این اصلاحات سبب تضعیف موازنه قدرت میان قوای حکومت می‌شود.

تا کنون تعدادی از مقامات پیشین اسرائیل به نتانیاهو درباره پیامدهای امنیتی، اقتصادی، و دیپلماتیک اصلاحات مدنظر کابینه‌اش در نظام قضایی این کشور هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG