لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

جو بایدن و نتانیاهو درباره اعتراضات در اسرائیل تلفنی نیم ساعت گفتگو کردند


برخی منابع خبری می‌گوید جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو درباره تنش‌ها در اسرائیل و اعتراض مردم اصلاحات قضایی دولت اسرائیل نیم ساعت تلفنی گفتگو کردند.

سایت خبری آکسیوس به نقل از یک منبع مطلع در دولت آمریکا این خبر را گزارش داد و از سوی دیگر دفتر نتانیاهو نیز تماس تلفنی دو رهبر را تائید کرد.

آکسیوس نوشت جو بایدن نسبت به طرح اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو ابراز نگرانی کرد و ابراز امیدواری کرده که به زودی در این باره اجماع نظر صورت بگیرد.

دفتر نتانیاهو هم گفته که نخست وزیر اسرائیل هم به رئیس جمهوری آمریکا اطمینان داده که اسرائیل یک دموکراسی قوی و چالاک بوده و خواهد ماند.

تماس بایدن و نتانیاهو در حالی است که هزاران اسرائیلی روز شنبه در اعتراض به لایحه دولت تندرو راست‌گرای بنیامین نتانیاهو برای بازنگری در سیستم قضایی این کشور، در یازدهمین هفته در تل آویو تجمع کردند.

لایحه دولت می‌گوید اگر قانونی توسط دیوان عالی لغو شد، پارلمان اسرائیل می‌تواند آن را دوباره تصویب کند. از سوی دیگر، برای نخستین بار، دولت در نصب قضات نقش و کنترل خواهد داشت. معترضان می گویند این تغییرات «ضربه مهلک به دموکراسی اسرائیل» است. در مقابل اما نتانیاهو و متحدانش می‌گویند این تغییرات می‌تواند به نفع رای دهندگان باشد چون هدف آن جلوگیری از زیاده‌روی قضات است.

هشدار نتانیاهو به فرماندهان ارتش

از سوی دیگر آسوشیتد‌پرس گزارش داد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه از رییس ستاد مشترک ارتش این کشور خواست تا موج اعتراضات برای لایحه اصلاح قضایی در نهادهای نظامی را مهار کند.

به نوشته آسوشیتد‌پرس، شکاف و اختلاف درباره برنامه‌های نتانیاهو برای بازنگری نظام حقوقی تا حدی است که حتی ارتش اسرائیل - به عنوان مورد اعتمادترین نهاد دولت - را نیز در بر گرفته است.

در همین ارتباط یکشنبه، بیش از ۷۰۰ افسر بلند‌پایه از نیروی هوایی، نیروهای ویژه و موساد اعلام کردند که خدمت داوطلبانه برای انجام وظیفه را متوقف خواهند کرد. صحبت امتناع از خدمت در ارتشی که برای یهودیان اجباری است و اکثریت آن را بسیار محترم می‌شمارند، نشان می‌دهد که لایحه اصلاح قضایی تا چه حد موجب اختلاف در جامعه اسرائیل شده است.

گفتنی است نتانیاهو پیشنهاد مذاکره و عقب نشینی از این لایحه که از سوی اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل برای حل تنش‌های کشور مطرح شده بود را رد کرد.

اسحاق هرتزوگ رییس جمهوری اسرائیل هفته پیش در یک سخنرانی تلویزیونی لایحه دولت را اشتباه نامید و گفت: ما به سمت نقطه بی‌بازگشتی در حرکت هستیم. باید از اصلاحات قضایی دست برداریم. وی وضعیت فعلی را فاجعه نامید و گفت: این وضعیت یک فاجعه تمام عیار است... یک گزینه را باید انتخاب کرد: یا فاجعه یا راه حل. فورا مسوولیت خود را بپذیرید.
مخالفان نتانیاهو با اشاره به تظاهرات هزاران اسرائیلی می‌گویند او باید از لایحه خود عقب نشینی کند. همچنین شنبه بنی گانتس، وزیر دفاع دولت قبلی اسرائیل درباره احتمال یک جنگ داخلی هشدار داد.

XS
SM
MD
LG