لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

اسرائیل ۲۵ فروند دیگر جنگنده رادارگریز اف-۳۵ از آمریکا خریداری می‌کند


آرشیو

وزارت دفاع اسرائیل روز یکشنبه گفت دولت این کشور خرید اسکادران سوم جنگنده های رادارگریز اف-۳۵ را در قراردادی به ارزش سه میلیارد دلار تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع اسرائیل افزود: با دریافت ۲۵ فروند دیگر هواپیمای اف-۳۵، ساخت شرکت «لاکهید مارتین»، تعداد جت‌های اف-۳۵ نیروی هوایی اسرائیل به ۷۵ فروند می‌رسد.

به گفته این وزارت خانه، تامین مالی این قرارداد از طریق بسته کمک‌های دفاعی که اسرائیل از ایالات متحده دریافت می‌کند، صورت می‌گیرد.

اسراییل نخستین کشور پس از ایالات متحده است که به اف-۳۵ مجهز شده است. در این ارتباط، در ماه مه ۲۰۱۸، رئیس نیروی هوایی اسرائيل گفت که این کشور نخستین کشوری بود که از این هواپیما در جنگ استفاده کرد.

وزارت اسرائیل می‌گوید لاکهید مارتین و شرکت «پرت‌ اند ‌ویتنی» که سازنده موتور هواپیما است، توافق کردند که شرکت‌های دفاعی اسرائیل در تولید قطعات هواپیما مشارکت کنند.

در خرداد سال گذشته، رسانه‌های اسرائيل مدعی شدند که ارتش این کشور هواپیماهای جنگی رادارگریز اف-۳۵ خود را به شکلی ارتقا داده است که اکنون می‌توانند بدون نیاز به سوخت‌گیری هوایی، از اسرائیل به ایران پرواز کنند و برگردند.

در این ارتباط، روزنامه جروزالم پست گزارش داد نیروی هوایی اسرائیل قابلیت جدیدی را برای پرواز جنگنده‌های رادار گریز اف-۳۵ خود از اسرائیل به ایران، بدون سوخت‌گیری در هوا ایجاد کرده است.

به نوشته این روزنامه، این هواپیماها همچنین می‌توانند یک بمب جدید یک تنی را نیز با خود حمل کنند.

XS
SM
MD
LG