لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

رسانه‌های اسرائیل: حزب‌الله سامانه‌های پدافند هوایی را تقویت کرده است


شماری از جنگجویان حزب‌الله
شماری از جنگجویان حزب‌الله

رسانه‌های اسرائیل از نگرانی ارتش این کشور نسبت به «دو برابر شدن سامانه‌های پدافند هوایی» حزب‌الله طی پنج سال گذشته به منظور «محدودکردن آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل در لبنان» خبر دادند.

روزنامه معاریو روز جمعه گزارش داد ارتش اسرائیل استفاده حزب‌الله از سامانه‌های پدافند هوایی اس‌ای٨ و اس‌ای٢٢ ساخت روسیه را تغییری بنیادین در تصور کلی راهبردی حزب‌الله قلمداد می‌کند.

به گزارش این روزنامه، تخمین‌های اسرائیل حاکی از دوبرابر شدن سامانه‌های پدافند هوایی حزب‌الله طی پنج سال گذشته است و اینکه این سامانه‌ها عمدتا مبتنی بر سامانه‌های مدرن ایرانی هستند.

طبق گزارش مزبور، تداوم بهبود این قابلیت‌ها بر اساس تصمیم حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، است.

سازمان‌های امنیتی اسرائیل معتقد هستند حمله پهپادی اسرائیل به یک مرکز تاسیسات حزب‌الله در جنوب بیروت در اوت ۲۰۱۹ و تهدید متعاقب نصرالله مبنی بر آغاز حمله به پهپادهای اسرائیلی، نقطه عطفی برای تغییر راهبرد حزب‌الله بوده است.

  • فشار آمریکا بر دولت لبنان

همزمان، وبسایت خبری آکسیوس روز جمعه به نقل از چهار مقام آمریکایی و اسرائیلی گزارش داد واشنگتن دولت و ارتش لبنان را تحت فشار قرار داده تا یک پایگاه حزب‌الله را از نزدیکی مرز اسرائیل حذف کند.

اسرائیل نگران است افزایش اقدامات تحریک‌آمیز حزب‌الله در نزدیکی مرز این کشور با لبنان، منجر به درگیری شود. مرز اسرائیل و لبنان پس از جنگ سال ۲۰۰۶ میان اسرائیل و حزب‌الله نسبتا آرام بوده است.

یک مقام اسرائیلی عنوان کرده حزب‌الله در ٨ آوریل سال جاری، چادری برپا کرد که در عمق ۳۰ متری خاک این کشور قرار دارد. چند هفته بعد که حزب‌الله یک چادر دیگر، یک تانکر آب، و یک دستگاه مولد برق در این نقطه مستقر کرد، ارتش اسرائیل متوجه شد این پایگاه داخل خاک اسرائیل است.

پس از آن اسرائیل به مدت چند هفته گفت‌وگوهایی مخفیانه با ماموران حافظ صلح سازمان ملل در این باره انجام داد. اما هفته گذشته این مساله به روزنامه‌های اسرائیلی درز کرد.

دولت لبنان با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل متحد، اذعان کرد پایگاه حزب‌الله داخل خاک اسرائیل ایجاد شده اما تلاش کرد از اهمیت آن بکاهد و در مقابل اسرائیل را به نقض حاکمیت لبنان متهم کرد.

یک روز پس از آن، نماینده اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای که تصاویری از این پایگاه و تجهیزات حزب‌الله را ضمیمه آن کرده بود، خواستار برچیدن آنها از سوی دولت لبنان شد.

همچنین مقامات وزارت امور خارجه و وزارت دفاع ایالات متحده پیرو درخواست اسرائیل، از دولت و ارتش لبنان خواسته‌اند پایگاه مزبور را برچینند.

آکسیوس به نقل از یک مقام اسرائیلی نوشته است: «هدف ما برچیدن پایگاه از آنجا است. ترجیح می‌دهیم حزب‌الله خود آن را انجام دهد به جای اینکه بمباران شود. ما آن را برای ایالات متحده روشن ساختیم و آنها نیز آن را برای مقامات لبنان روشن ساختند.»

آکسیوس به نقل از یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده نوشته که این وزارتخانه درباره گفت‌وگوهای دیپلماتیک خصوصی که ممکن است رخ داده یا نداده باشند، اظهارنظر نمی‌کند.

حزب‌الله واکنش علنی به این قضیه از خود نشان نداده است. اما روزنامه الاخبار، که به حزب‌الله وابسته است، در گزارشی عنوان کرده این گروه وابسته به جمهوری اسلامی به میانجی‌ها گفته حاضر به ترک منطقه نیست.

وزارت امور خارجه لبنان هنوز اظهارنظری در این باره نکرده است.

XS
SM
MD
LG