لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

حزب‌ا‌لله یکی از پایگاه‌های موقت خود را از خاک اسرائیل برچید


Hezbollah Sign in Khamenei office gathering
Hezbollah Sign in Khamenei office gathering

در پی رسانه‌ای شدن خبر برپایی چادر حزب‌ا‌لله در عمق ۳۰ متری خاک اسرائیل، چند هفته بعد حزب‌الله یک چادر دیگر، یک تانکر آب، و یک دستگاه مولد برق نیز در این نقطه مستقر کرد، که این حرکت، واکنش ارتش و مقامات اسرائیل را به همراه داشت.

خبرهای روز یکشنبه ۱۱ تیرماه حاکی از آن است که حزب الله لبنان، یکی از دو چادر نصب شده در خاک اسرائیل را برچیده ولی به گزارش شبکه خبری آی ۲۴، تعداد اعضای این گروه شبه نظامی تغییری نکرده است، چرا که همه آنها در چادر دوم تجمع کرده‌اند.

گفته می‌شود که این گروه به دنبال راهی برای جابجایی هر چه سریع‌تر چادر دوم، با هدف جلوگیری از درگیری مستقیم با ارتش اسرائیل است. حزب‌الله پیش از این از برچیدن این پایگاه خودداری کرده بود.

در این گزارش آمده است که نهاد امنیتی اسرائیل معتقد است این گروه تروریستی به دنبال راهی برای جابجایی سریع چادر دوم با هدف جلوگیری از وقوع «درگیری مستقیم» با ارتش اسرائیل می‌گردد.

این در حالی است که تنش‌های ناشی از نقض حاکمیت اسرائیل به طور فزایندهای افزایش یافته، اسرائیل ابتدا تصمیم گرفت از طریق مسیرهای دیپلماتیک، این گروه تروریستی را مجبور به برچیدن پایگاه خود کند.

بدین منظور اسرائیل از فرانسه و ایالات متحده خواست تا به واسطه لبنان، حزب الله را وادار به برچیدن این پایگاه کنند. نماینده اسرائیل در سازمان ملل نیز نامه‌ای به این نهاد فرستاد و خواستار مداخله این سازمان شد.

برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند که اقدامات حزب‌الله پاسخ سخت‌تری را می‌طلبد. این در حالی است که درگیری دیگری بین ارتش اسرائیل و ساکنان محلی در روز یکشنبه، وضعیت در مرز اسرائیل و لبنان را بیش از پیش، متشنج کرده است.

XS
SM
MD
LG