لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

نتانیاهو از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی به شدت انتقاد کرد


نتانیاهو از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی انتقاد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای بررسی احتمال وقوع جرائم جنگی اسرائیل علیه فلسطینی ها به شدت انتقاد کرد.

دیوان بین‌المللی کیفری روز جمعه اعلام کرد که تحقیق در این مورد را آغاز کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز شنبه در نطق تلویزیونی خود اقدام دیوان کیفری بین‌المللی را کاری نامعقول و احمقانه خواند.

نخست وزیر اسرائیل گفت: "این تصمیم وقتی مضحک تر به نظر می رسد که می بینیم اسرائیل در مقابل عملیات متعدد تروریست های فلسطینی که بطور مستمر مرتکب جنایت جنگی می شوند، بطور مشروع از خود دفاع می کند. آنها از روی عمد هزاران راکت را به سوی شهروندان ما شلیک می کنند، در حالی که خود را پشت فلسطینی های غیر نظامی پنهان کرده و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند."

مقام های فلسطینی دو هفته پیش مدارکی را به سازمان ملل متحد تسلیم کردند و خواستار پیوستن به دادگاه دیوان کیفری بین‌المللی شدند.

ریاض منصور، فرستاده ویژه فلسطینی به سازمان ملل این حرکت را یک گام بسیار مهم و ضروری برای تامین عدالت خواند.

آمریکا و کانادا نیز از تصمیم دیوان کیفری بین المللی انتقاد کرده و اجازه شرکت فلسطینی ها را در این دیوان بر این مبنا که فلسطین هنوز یک کشور مستقل نیست، زیر سؤال برده اند.

دیوان عالی کیفری می گوید تحقیقاتش بی طرفانه و مستقل است و در پرونده ای که برای مرحله مقدماتی تشکیل شده احتمال وقوع جنایت جنگی از ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی به این سو را مورد بررسی قرار می دهد.

در همین حال روز یکشنبه ده ها فلسطینی در اعتراض به همراهی کانادا با مواضع اسرائیل، به سوی جان بیارد، وزیر خارجه کانادا در رام الله، لنگه کفش و تخم مرغ پرتاب کردند. جان بیارد برای گفتگو با مقام های اسراییلی و فلسطینی، سفر ۵ روزه ای به منطقه دارد و روز یکشنبه برای ملاقات با همتای فلسطینی اش به رام الله رفت.

XS
SM
MD
LG