لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

داوود اوغلو، نتانیاهو را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرد


ادامه جنگ لفظی ترکیه و اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه، همتای اسرائیلی خود را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرد و گفت شکی نیست که قتل عام اخیر در پاریس، تروریسم است، اما بنیامین نتانیاهو هم که مسئول نهایی تحرکات نظامی کشورش شمرده می شود، کارهای مشابهی انجام داده است.

تعدادی از اتباع ترکیه نیز در اعتراض به یکی از روزنامه های این کشور که تصویر روی جلد نشریه طنز شارلی ابدو را به چاپ رسانده، تظاهرات کردند.

آقای داوود اوغلو همچنین گفت «نتانیاهو به عنوان رئیس دولتی که کودکان را در حال بازی در ساحل غزه با بمباران می کشد، هزاران خانه را نابود می کند. از هر فرصتی برای کشتن فلسطینیان استفاده کرده و آنگونه وانمود می کند که کاری عادی انجام داده است؛ و به کاروان امدادی که در آب های بین المللی است حمله کرده و اتباع ما را می کشد؛ مانند تروریست هایی که قتل عام پاریس را به راه انداختند، او هم مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.»

روابط ترکیه و اسرائیل از هنگام حمله نیروهای اسرائیلی به یک کشتی امدادرسانی ترکیه برای فلسطینیان در دریای مدیترانه، به شدت تیره شده است. سرنشینان آن کشتی قصد داشتند با حمل کالا برای غزه، تحریم نوار غزه را بشکنند.

نخست وزیر اسرائیل می گوید اشاره نخست وزیر ترکیه به جنگ اسرائیل و حماس در تابستان امسال، و اعتراضش به حضور اسرائیل در راهپیمائی پاریس بی مورد است، چرا که در آن نبرد، اسرائیل در برابر هزاران موشکی که از باریکه غزه به سویش پرتاب می شد، از خود دفاع کرده است.

اما داوود اغلو معتقد است، عملکرد آقای نتانیاهو در آخرین جنگ اسرائیل و حماس، قابل مخفی کردن نیست و می گوید (نتانیاهو) نمی تواند از این فرار کند! حضور در پاریس به معنی آن نیست که وی نگاه مشابهی به بشریت دارد. من حتی زحمت پاسخ دادن به نتانیاهو را هم به خودم نمی دهم. اما اگر او رئیس جمهوری ترکیه را به یهود ستیزی متهم می کند، باید با رهبران جامعه یهودیان در ترکیه صحبت کند؛ یهودیانی که ترکیه در طول تاریخ با آغوش باز از آنها استقبال کرده است."

در همین حال، روزنامه جمهوریت تعدادی از کارتون های آخرین شماره نشریه طنز شارلی ابدو از جمله کاریکاتور پاپ و رئیس جمهوری فرانسه را به چاپ رساند، اما از چاپ کاریکاتورهایی که احتمال می رود باعث ناراحتی مسلمانان شود خودداری کرد.

هرچند دو تن از نویسندگان این روزنامه تصویر کوچکی از روی جلد شارلی ابدو را به صورت سیاه و سفید بالای مقاله هایشان گذاشته اند، تقریبا ۵۰ نفر در اعتراض به این اقدام در مقابل دفتر آن روزنامه در استانبول راپیمایی کردند.

XS
SM
MD
LG