لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

نتانیاهو: اجازه نخواهیم داد نظامیان اسرائیل دادگاهی شوند


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نشست هفتگی کابینه در اورشلیم - ۱۴ دی ۱۳۹۳
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نشست هفتگی کابینه در اورشلیم - ۱۴ دی ۱۳۹۳

دو روز پس از ارائه درخواست رسمی هیات فلسطینی در سازمان ملل متحد برای پیوستن به دادگاه بین‌المللی کیفری، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسه هیات دولت گفت اجازه نخواهیم داد پای نظامیان ارتش اسرائیل به این دادگاه کشیده شود.

هیات ناظر فلسطینی در سازمان ملل متحد اسناد پیوستن به دادگاه بین‌المللی کیفری و همچنین ۱۷ پیمان بین‌المللی دیگر را روز جمعه به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تسلیم کرد.

بنیامین نتانیاهو در جریان نخستین نشست کابینه اسرائیل پس از این اقدام فلسطینی‌ها، با بیان این که تشکیلات فلسطینی تصمیم گرفته است اسرائیل را به یک جنگ سیاسی بکشاند، گفت ما این اجازه را به آنها نخواهیم داد و در برابر این درخواست ساکت نخواهیم نشست.

به گفته آقای نتانیاهو آنهایی که باید در دادگاه بین‌المللی محاکمه و مجازات شوند، «رهبران دولت خودگردان فلسطینی هستند که با سازمان جنایتکاران جنگی، حماس متحد شده‌اند.»

دولت اسرائیل روز گذشته نیز اعلام کرد روند انتقال حدود ۱۲۵ میلیون دلار از درآمدهای مالیاتی ماه دسامبر که قرار بود روز جمعه به طرف فلسطینی منتقل کند را متوقف کرده است. واریز درآمدهای مالیاتی، منبع اصلی تامین بودجه مورد نیاز دولت خودگردان است.

یووال استاینیتس وزیر امور استراتژیک اسرائیل دلیل این تصمیم را «نقض تمامی توافق‌های گذشته» توسط فلسطینی‌ها عنوان کرد و گفت «درست همان گونه که غرب دارایی‌های ایران را مسدود کرد تا مجبور به انجام تعهدات خود شود، اسرائیل نیز درآمدهای فلسطینی‌ها را مسدود می‌کند.»

اسرائیل اوایل بهار گذشته نیز در واکنش به اقدام محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عضویت در برخی از معاهدات بین‌المللی دیگر، اقدام مشابهی انجام داده بود.

واصل ابو یوسف، از رهبران سازمان فتح، در واکنش به این اقدام اسرائیل گفت فلسطینی‌ها مساله اصلی خود، یعنی «حق بازگشت به اسرائیل و تشکیل کشور مستقل» را در مقابل پول کنار نخواهند گذاشت.

فلسطینی‌ها پیشتر در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز برای پیوستن به این دادگاه تلاش کرده بودند، اما درخواست آنها به علت آن چه روشن نبودن وضعیت فلسطینی‌ها در سازمان ملل متحد خوانده شد، مورد پذیرش قرار نگرفت.

واشنگتن اقدام فلسطینی‌ها برای پیوستن به دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه در هلند را اقدامی «غیرسازنده» خوانده است که به خواست فلسطینی‌ها برای تشکیل یک کشور مستقل کمکی نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG