لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۰

هاآرتص: اولاند نمی‌خواست نتانیاهو به پاریس برود


عدم تمايل فرانسه به شرکت نتانياهو در راهپيمايی وحدت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

روزنامۀ اسرائيلی هاآرتص، در شماره روز دوشنبه نوشته است فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از بنیامین نتانياهو، نخست وزیر اسرائیل خواسته بود در راهپيمايی همبستگی پاریس در روز يکشنبه، شرکت نکند.

هاآرتص از منبعی که می گوید در جریان تماس های محرمانه کاخ اليزه و دفتر نخست وزيری اسرائيل در اورشليم قرار دارد، از این خبر اطلاع يافته است.

به نوشته این روزنامه از آنجا که ۴ نفر از قربانيان حمله های تروريستی اخير در فرانسه يهودی بوده اند، رئيس جمهوری فرانسه پيش از برگزاری مراسم يادبود با ارسال پيامی از بنيامين نتانياهو خواست به پاريس نرود. اما نخست وزیر اسرائیل در راه پیمایی روز یکشنبه در پاریس شرکت کرد.

بر اساس توضيح مشاور امنيت ملی آقای اولاند به همتای اسرائيلی اش، رییس جمهوری فرانسه اولاند فقط می خواست تا تمرکز اين مراسم به اعلام همبستگی با فرانسه و به دور از هر گونه مسئله ديگری باشد که ممکن بود این هدف را تحت الشعاع قرار دهد.

اين منبع گفته است يکی از نگرانی های فرانسه اين بود که نتانياهو از این فرصت برای سخنرانی به نفع اسرائيل، و بويژه تبليغ در ميان يهوديان فرانسه استفاده کند، و بدین ترتیب هدف اين مراسم را وارونه کند و بهانه ای برای انجام و تحريک حمله های تروريستی بيشتر شود، يا اين رويداد را به مسائل اسرائيلی فلسطينی ها بکشاند.

اين منبع در ادامه گفته است، نتانياهو، ابتدا قصد داشت بنا به درخواست دولت فرانسه از شرکت در مراسم خودداری کند، اما وقتی دريافت که وزير امور خارجه اسرائيل قرار است در اين مراسم شرکت می کند، تصميم گرفت به پاريس برود. تصميمی که با خشم دولت فرانسه و بويژه مشاور امنيت ملی فرانسه رو به رو شد.

گفته می شود، اين خشم در حین مراسم در چهره رئيس جمهوری فرانسه محسوس بود، تا آنجا که در اعتراض به رفتن بنيامين نتانياهو به جايگاه سخنرانی، به سرعت صندلی خود را ترک کرد.

يک هفته نامه اسرائيلی می گويد، فرانسوا اولاند پس از مراسم در يک جمع محرمانه ضمن ابراز تأسف از سفر نتانياهو به پاريس گفته است، وی از اين رویداد به سود مبارزات انتخاباتی خود استفاده کرد.

يکی ديگر از انتقادهای دولت فرانسه، شرکت بنيامين نتانياهو در مراسم همراه با چند نفر از وزیران خود بوده است، در حالیکه بسياری از کشورهای جهان تنها يکی از نمايندگان ارشد خود را به پاريس اعزام کرده بودند.

دولت فرانسه در واکنش به حضور بنيامين نتانياهو، از محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينی برای شرکت در مراسم دعوت کرد، و دو رهبر در تمامی طول راهپيمايی در صف اول و در دو طرف رئيس جمهوری فرانسه ديده می شدند.

XS
SM
MD
LG