لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

سفر رئیس «سی‌آی‌ای» به اروپا برای احیای مذاکرات آزادسازی گروگان‌ها و آتش‌بس در غزه


ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای - آرشیو
ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای - آرشیو

برخی رسانه‌ها از سفر ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، به اروپا ظرف چند روز آینده برای دیدار با رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، موساد، و همچنین با نخست‌وزیر قطر گزارش داده و گفته‌اند که هدف از این سفر، احیای مذاکرات برای آزادسازی گروگان‌های اسیر حماس و برقراری آتش‌بس در نوار غزه است.

پایگاه خبری اکسیوس روز پنجشنبه به نقل از سه مقام آمریکایی و اسرائیلی گزارش داده که بن‌بست مذاکرات غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس بر سر آزادسازی گروگان‌ها و برقراری آتش‌بس در غزه، در روزهای اخیر منجر به برنامه‌ریزی سفر برنز به اروپا شده است. این مذاکرات که در قاهره و دوحه آغاز شده بود، به‌دلیل اختلافات جدی متوقف شد.

رئیس‌ جمهوری ایالات متحده این موضوع را تنها راه حل برای دستیابی به آتش‌بس در غزه و پایان دادن به جنگی که برای جو بایدن به یک مشکل سیاسی پیش از انتخابات ریاست ‌جمهوری تبدیل شده، می‌دانند. در این راستا، برنز قرار است در اروپا با دیوید بارنئا رئیس موساد، و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست ‌وزیر قطر، گفت‌وگو کند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان هم در گزارشی مشابه، ضمن اعلام خبر سفر قریب‌الوقوع ویلیام برنز به اروپا، از قول یک مقام آمریکایی نوشته است که رئیس سی‌آی‌ای به‌طور پیوسته با مقام‌های مصری، قطری و اسرائیلی در تماس بوده است.

کابینه جنگی اسرائیل اخیراً موافقت کرده است که وظایف تیم مذاکره‌کننده خود را گسترش دهد و پیشنهاد جدیدی برای ازسرگیری مذاکرات غیرمستقیم با حماس ارائه کرده است. این پیشنهاد شامل مصالحه‌هایی نسبت به دور قبلی مذاکرات در قاهره است و هدف آن آزادسازی گروگان‌های زنده در مرحله اول به دلایل انسانی است.

در دور قبلی مذاکرات، اسرائیل خواستار آزادسازی ۳۳ گروگان بود، اما حماس ادعا می‌کند تنها حدود ۱۸ گروگان زنده هستند و پیشنهاد داده بود که اجساد حدود ۱۵ گروگان کشته شده را بازگرداند. اکنون اسرائیل آمادگی خود را برای مصالحه بیشتر اعلام کرده و تمایل به بحث درباره درخواست حماس برای «آرامش پایدار» در نوار غزه دارد.

با وجود اختلافات، مقامات آمریکایی و اسرائیلی امیدوارند سفر ویلیام برنز بتواند راه را برای توافقی که به نفع همه طرف‌ها باشد، هموار کند و به بحران جاری در غزه پایان دهد.

XS
SM
MD
LG