لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

ارتش اسرائیل می‌گوید عملیات نظامی در غزه ادامه دارد


ارتش اسرائیل روز شنبه پنجم خرداد، اعلام کرد که نیروهای این کشور به عملیات خود در «جبالیه» در شمال نوار غزه ادامه دادند.

ارتش اسرائیل در کانال تلگرامی خود افزود که نیروهای این کشور در روز جمعه چهارم خرداد، نیز «زیرساخت‌های تروریستی، سایت‌های پرتاب و ساختارهای نظامی را منهدم کردند.»

ارتش اسرائیل همچنین از کشته شدن ده‌ها شبه نظامی در منطقه جبالیا و نیز در مرکز نوار غزه خبر داد و افزود که در این درگیری ها آسیبی به نیروهای این کشور وارد نشد.

بر اساس این گزارش، ارتش اسرائیل در مناطقی از رفح، در جنوب غزه «یک هسته تروریستی» را از بین برد، به عملیات جستجو برای یافتن تونل ها و زیرساخت های حماس ادامه داد و یا شماری از آنها را نابود کرد.

اسرائیل پیش از این بارها گفته است که چهار گردان از شبه نظامیان حماس در منطقه رفح قرار دارند.

دیوان بین‌المللی دادگستری روز جمعه با صدور یک حکم اضطراری به اسرائیل دستور داد تا فورا عملیات در شهر رفح را متوقف کند.

نواف سلام، رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری، با قرائت حکم دیوان اعلام کرد وضعیت در غزه از زمان صدور حکم پیشین دیوان مبنی بر لزوم تلاش اسرائیل برای بهبود وضعیت در این منطقه پرجمعیت بدتر شده است.

بر اساس حکم دیوان، اسرائیل اطلاعات کافی درباره ایمنی ساکنان رفح در جریان عملیات تخلیه این شهر و همچنین قابلیت دسترسی به غذا، آب، بهداشت، و دارو را برای ۸۰۰ هزار فلسطینی که تا کنون رفح را ترک کرده‌اند، ارائه نکرده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری در حکم خود به اسرائیل دستور داد گذرگاه مرزی میان مصر و رفح را به منظور ورود کمک‌های بشردوستانه باز کند و اجازه انجام تحقیقات درباره نوار غزه را بدهد.

طبق حکم مزبور، اسرائیل باید ظرف یک ماه با ارائه گزارشی به دیوان، تبعیت خود از دستورات صادر شده را نشان دهد.

این حکم با ١٣ رای موافق قضات دیوان در برابر دو رای مخالف قضاتی از اوگاندا و اسرائیل به تایید رسید.

XS
SM
MD
LG