لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

رئیس جمهوری آمریکا صلاحیت دیوان بین‌المللی کیفری در زمینه صدور حکم بر ضد مقامات اسرائیلی را رد کرد


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۳ خرداد در واکنش به اتهامات دیوان بین‌المللی کیفری به مقامات اسرائیل تاکید کرد که آمریکا صلاحیت این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.

جو بایدن روز پنجشنبه در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با ویلیام روتو، رئیس جمهوری کنیا در کاخ سفید گفت: «ما موضع خود را در مورد دیوان کیفری بین المللی روشن کرده‌ایم. خیلی ساده است، ما صلاحیت آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم. به اعتقاد ما بین آنچه اسرائیل انجام داد و کاری که حماس حماس کرده هیچ شباهتی وجود ندارد.»

کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی ۳۱ اردیبهشت، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل را متهم کرد که «حملات عمدی علیه جمعیت غیرنظامی» و «گرسنگی دادن به غیرنظامیان» را به عنوان یک تاکتیک جنگی در غزه به کار برده‌اند.

او علاوه بر درخواست برای بازداشت نتانیاهو و گالانت، خواستار تعقیب قضایی رهبران حماس از جمله یحیی سنوار، محمد ضیف فرمانده گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) و اسماعیل هنیه به اتهام حمله این گروه شبه‌نظامی به اسرائیل در ۱۵ مهر ۱۴۰۲ شد.

کریم خان، بنیامین نتانیاهو، یوآو گالانت، یحیی سینوار، اسماعیل هنیه و محمد ضیف، را به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت متهم کرده است.

دولت‌های اسرائیل و آمریکا به شدت این اقدام را محکوم کرده‌اند.

این حکم قطعی یا لازم‌الاجرا نیست و برای نهایی شدن به تصمیم و رای هیئتی متشکل از سه قاضی نیاز دارد که معمولاً چند ماه طول می‌کشد.

حمله اسرائیل به نوار غزه پاسخی به حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل است که باعث مرگ ۱۲۰۰ تن شد. جنگجویان این گروه فلسطینی بیش از ۲۵۰ تن را نیز به گروگان گرفتند.

مقامات بهداشتی غزه که در کنترل حماس است مدعی هستند در حملات اسرائیل به نوار غزه طی حدود ۹ ماه گذشته بیش از ۳۵ هزار فلسطینی کشته شده‌اند.

مقامات اسرائیل با زیر سوال بردن صحت این آمار می‌گویند حماس از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی در جنگ سوءاستفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG