لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

پیشروی تانک‌های اسرائیلی در رفح هم‌زمان با درگیری‌های شدید در شمال غزه


حملات اسرائیل در رفح
حملات اسرائیل در رفح

در شرایطی که درگیری‌های شدید در «جبالیا» در شمال غزه ادامه دارد و تانک‌های اسرائیلی در حال پیش‌روی در شهر جنوبی «رفح» هستند، پزشکان و ساکنان محلی از افزایش حملات اسرائیل در این مناطق در روز جمعه خبر دادند.

به گفته پزشکان، در حملات اسرائیل به ساختمان‌ها در جبالیا دست‌کم پنج فلسطینی کشته شدند و گمان می‌رود که عده بیشتری زیر آوار باشند که به دلیل شدت بمباران‌ها امکان نجات آنها وجود ندارد.

در شهر رفح در مجاورت مرز مصر که صدها هزار فلسطینی در آن پناه گرفتند، با پیش‌روی تانک‌های اسرائیلی به سمت «جنینا» در شرق، صدای انفجار شنیده می‌شود و دود منطقه را فرا گرفته است.

قضات دیوان بین‌المللی دادگستری قرار بود شامگاه جمعه درباره درخواست آفریقای جنوبی برای دستور دادن به اسرائیل برای توقف حمله خود به رفح و عقب نشینی از غزه، رأی دهند. این درخواست بخشی از یک پرونده گسترده است که اسرائیل را به نسل‌کشی در غزه متهم می کند.

در همین حال ارتش اسرائیل اعلام کرد که اجساد سه گروگانی را که پس از کشته شدن آنها در حمله تروریستی ۱۵ مهر به غزه برده شده بودند، پیدا کرده است.

در گزارش ارتش اسرائیل آمده است که اجساد خنان ایبلونکا، میشل نیسنبائوم، و اوریون هرناندز در جریان عملیات مشترک ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی در جبالیا کشف شد.

اسرائیل می‌گوید بازگرداندن گروگان‌های باقی مانده و نابودی حماس، اهداف دوگانه‌ این کشور در غزه است.

دانیال هاگری، سخنگوی ارتش اسرائیل، خبر پیدا شدن این سه اجساد را اعلام کرد و گفت اسرائیل به مبارزه برای آزادی گروگان‌ها ادامه خواهد داد.

حملات همزمان اخیر اسرائیل در امتداد مناطق شمالی و جنوبی غزه باعث فرار هزاران فلسطینی شده است و با توجه به قطع مسیرهای کمک‌رسانی به غزه، خطر قحطی و شیوع بیماری‌های مسری افزایش یافته است.

اسرائیل پیشتر گفته بود که جبالیا در شمال غزه را پاک‌سازی کرده است اما نیروهای اسرائیلی برای مقابله با سازمان‌دهی مجدد شبه‌نظامیان فلسطینی مجبور به بازگشت به این اردوگاه قدیمی آوارگان شدند. در هفته‌های اخیر جبالیا شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای اسرائیلی و جنگجویان حماس بوده است.

حمله اسرائیل به نوار غزه پاسخی به حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل است که باعث مرگ ۱۲۰۰ تن شد. جنگجویان این گروه فلسطینی بیش از ۲۵۰ تن را نیز به گروگان گرفتند.

به گفته مقامات بهداشتی غزه که در کنترل حماس است، در حملات اسرائیل بیش از ۳۵ هزار فلسطینی کشته شده‌اند.

اسرائیل این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

حماس از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، ژاپن و چندین کشور دیگر جهان به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

XS
SM
MD
LG