لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

پیش‌روی نظامیان به سوی بیمارستان اصلی غزه؛ اسرائیل می‌گوید مرکز فرماندهی حماس در این بیمارستان است


بیمارستان الشفا
بیمارستان الشفا

ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه در حال پیشروی به مرکز شهر غزه بود. این پیشروی به بیمارستان اصلی شهر، «الشفا»، نیز رسید. اسرائیل می‌گوید مرکز فرماندهی جنگجویان حماس در این بیمارستان قرار دارد.

رویترز نوشت اسرائیل برنامه‌های احتمالی خود را برای این بیمارستان مشخص نکرده، اما گفته که اولویت اصلی آن برچیدن زیرساخت‌های فرماندهی حماس است. اسرائیل می‌گوید مهندسان رزمی، از مواد منفجره برای تخریب تونل‌های شبکه گسترده زیرزمینی این گروه اسلام‌گرا استفاده می‌کنند.

هرگونه تلاش اسرائیل برای تصرف بیمارستان الشفا ـ در حالی‌که پزشکان برای مداوای مجروحان تکاپو می‌کنند ـ خطر خسارات سنگین غیرنظامیان را به همراه خواهد آورد و می‌تواند موجب اعتراض بین‌المللی شود.

حملات هوایی مرگبار به اردوگاه‌های آوارگان، کاروان پزشکی و ساختمان‌های نزدیک بیمارستان‌، بحث‌های شدیدی را در میان برخی از متحدان غربی اصلی اسرائیل بر سر پایبندی ارتش اسرائیل به قوانین بین‌المللی برانگیخته است.

در شرایطی‌که هدف اعلام شده اسرائیل از بین‌بردن حماس است و می‌گوید در حمله هفتم اکتبر به شهرهای اسرائیلی هزار و ۴۰۰ تن را کشته و ۲۴۰ تن دیگر را ربوده؛ مقامات بهداشتی نوار غزه ـ که توسط حماس اداره می‌شود ـ می‌گویند بمباران اسرائیل نزدیک به یازده هزار فلسطینی را کشته است.

همزمان روز پنج‌شنبه ساکنان شهر غزه تانک‌های اسرائیلی را در حدود یک کیلومتری بیمارستان الشفا، بزرگترین مرکز پزشکی در نوار غزه، دیدند.

همچنین سخنگوی ارتش اسرائیل عکس‌ها، نمودارها و فایل‌های صوتی تهیه کرده است که به گفته او نشان می‌دهد حماس از بیمارستان شفا برای پنهان کردن پست‌های فرماندهی و نقاط ورودی به شبکه تونلی گسترده در زیر غزه، استفاده می‌کند.

گروه تروریستی حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، مقامات بهداشتی و مدیران بیمارستان شفا، همگی پنهان‌کردن زیرساخت‌های نظامی حماس در داخل یا زیر ساختمان بیمارستان شفا را رد کرده‌اند و می‌گویند از بازرسی بین‌المللی از این بیمارستان، استقبال خواهند کرد.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG