لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

اسرائیل: حماس از آمبولانس‌ها برای حمل سلاح و جنگجویان استفاده می‌کند


ارتش اسرائیل و شین بت یک تماس تلفنی را منتشر کردند که شواهدی از استفاده حماس از آمبولانس‌ها برای حمل سلاح و جنگجویان ارائه می‌دهد.در این تماس، یکی از عوامل حماس به مردی در نوار غزه می‌گوید که می‌تواند از هر آمبولانسی که می‌خواهد برای ترک غزه استفاده کند.

ارتش همچنین نقل قول‌هایی از بازجویی از چند تن از اعضای حماس که در یورش۷ اکتبر به اسرائیل شرکت داشتند و دستگیر شدند را منتشر کرد.

یکی از اعضای حماس گفت که این گروه شبه‌نظامی آمبولانس‌های مخصوص خود را دارد که برخی از آنها در پایگاه‌های نظامی قرار دارند. او گفت که آمبولانس‌ها شبیه آمبولانس‌های غیرنظامی هستند تا باعث سوءظن و بمباران اسرائیل نشوند.

عضو دیگری از حماس گفت که در طول جنگ، آمبولانس‌ها برای تخلیه جنگجویان، فرماندهان و عوامل عملیاتی استفاده می‌شوند. او همچنین گفت که آمبولانس‌ها برای حمل مواد غذایی، محموله و اسلحه استفاده می‌شوند زیرا این امن‌ترین راه برای حمل و نقل آنها است.

ارتش گفت که این شواهد نشان می‌دهد که حماس از آمبولانس‌ها به عنوان یک ابزار جنگی استفاده می‌کند. این سازمان گفت که این اقدام نقض قوانین بین‌المللی است.

بیشتر مقامات ارشد سیاسی و نظامی حماس در بیمارستان ها به ویژه بیمارستان شفا پنهان شده‌اند. آنها از بیمارستان ها سوء استفاده می کنند تا بمباران نشوند.

اسرائیل می‌گوید حماس سلاح و مهمات را در زیر مدارس ذخیره می‌کند. بسیاری از نقاط نوار غزه تله (مواد منفجره) هستند، در حالی که کابل‌هایی که به سیستم عامل منتهی می شوند در مساجد و کلینیک های غیرنظامی هستند.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG