لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۸

با وجود کاهش شدت درگیری‌ها، جنگ در غزه ادامه دارد


یک بولدوزر زرهی اسرائیلی در حال حرکت در مناطق شمالی نوار غزه – ۶ امرداد ۱۳۹۳
یک بولدوزر زرهی اسرائیلی در حال حرکت در مناطق شمالی نوار غزه – ۶ امرداد ۱۳۹۳

ارتش اسرائیل روز دوشنبه عملیات نظامی خود در نوار غزه را ادامه دادند و در حالی که حماس پرتاب راکت به داخل اسرائیل را ادامه داد، جنگنده‌های اسرائیلی نیز چندین نقطه در غزه را هدف حمله قرار دادند، که بدین ترتیب آرامش نسبی که روز گذشته در آستانه عید فطر در آن مناطق برقرار شده بود، در هم شکست.

این حملات حدود ۱۲ ساعت پس از توقف موقتی از سر گرفته شد که در پی تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای وادار کردن دو طرف اسرائیلی و فلسطینی برای پذیرش آتش‌بس موقت و پایان دادن به حدود سه هفته درگیری‌های خشونت‌بار، طرفین روز یکشنبه نسبت به اجرای یک آتش‌بس موقت با اهداف انساندوستانه ابراز تمایل کردند.

با وجود ادعاهای دو طرف مبنی بر ادامه حملات از جانب طرف دیگر و نقض آتش‌بس، از شدت و حجم حملات دو طرف کاسته شده بود و این امید وجود داشت که تا روز دوشنبه نیز ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، درگیری‌ها هنوز هم در مقایسه با روزهای گذشته از شدت کمتری برخوردار است؛ اما هنوز مشخص نیست آیا کاهش شدت حملات، تنها به خاطر «عید فطر» است، یا آن که پس از آن نیز ادامه خواهد داشت.

سازمان ملل متحد روز دوشنبه خواستار یک آتش‌بس «فوری» برای توقف درگیری‌هایی شد که تاکنون جان دست کم ۱،۰۴۰ فلسطینی و ۴۶ اسرائیلی را گرفته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز یکشنبه در گفتگویی تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، خواستار پایان فوری درگیری در غزه شد.

با این حال ارتش اسرائیل در روز دوشنبه اعلام کرد پس از برخورد یک راکت به مناطق جنوبی اسرائیل، موفق به شناسایی و انهدام یک مرکز تولید و ساخت راکت متعلق به حماس و نیز دو سکوی پرتاب آن در شمال و مرکز شهر غزه شده است. راکت پرتاب شده حماس به جنوب اسرائیل، تلفات یا خساراتی به دنبال نداشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های بیمارستانی فلسطینی روز دوشنبه اعلام کردند چهار فلسطینی دیگر در اثر حملات ارتش اسرائیل کشته شدند، که یکی از آنها یک کودک چهار ساله بود که بر اثر اصابت گلوله توپ یک تانک اسرائیلی به خانه‌ای در جبالیه در شمال نوار غزه جان خود را از دست داد. قربانی دیگر نیز در پی حمله تانک‌های اسرائیلی در نقطه‌ای متفاوت در جبالیه، جان خود را از دست داد.

ارتش اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که عملیات خود را برای شناسایی و انهدام کامل تونل‌های زیرزمینی حماس – که به گفته مقام‌های اسرائیلی برای حمله به داخل اسرائیل مورد استفاده قرار می‌گیرند – ادامه خواهد داد.

به گزارش رسانه‌ها، هواپیماهای ارتش اسرائیل بعد از ظهر روز دوشنبه، اقدام به ریختن اعلامیه‌هایی از آسمان در شهر غزه کردند که در آن نوشته شده اسرائیل «هیچ تلاشی برای آسیب رساندن به شهروندان اسرائیلی را تحمل نخواهد کرد و پیامد چنین اقدامی بسیار سنگین خواهد بود.»

در نیویورک، شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی اضطراری خواستار برقراری یک آتس‌بس «فوری و بدون قید و شرط» با اهداف انساندوستانه شد. در حالی که این قاطعانه‌ترین بیانیه‌ای است که از آغاز درگیری‌ها در غزه تاکنون توسط شورای امنیت صادر شده، اما به دلیل آن که قطعنامه آن شورا نیست، در نتیجه اجرای آن برای طرفین الزام‌آور نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG