لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

احتمال سفر هیاتی از تشکیلات خودگردان فلسطینی به قاهره


محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی

یکی از مشاوران محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز یکشنبه از تشکیل هیاتی خبر داد تا برای شرکت در گفتگوها برای رسیدن به یک توافق صلح با اسرائیل عازم قاهره شود.

به نوشته نشریه آمریکایی پولیتیکو، اظهارات اخیر محمد اشتیه در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، دقایقی پس از آن بود که بنیامین نتانیاهو به همین شبکه خبری گفت تنها راه رسیدن به صلح از طریق پیمانی با میانجیگری مصر میسر می‌شود.

آقای اشتیه ضمن ابراز تمایل نسبت به رسیدن به توافق صلح، اسرائیل را به خاطر حملاتش در غزه و کشتن شمار بالایی از غیرنظامیان فلسطینی سرزنش کرد و گفت: «۱۰۸۰ فلسطینی طی ۱۸ روز گذشته کشته شده‌اند. ۸۰ درصد قربانیان غیرنظامیان بی‌گناه بودند ... این مردم جایی برای رفتن ندارند.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه شمار کشته‌شدگان فلسطینی از آغاز حملات اسرائیل تاکنون را ۱۰۴۷ نفر و شمار مجروحان را بیش از ۶ هزار نفر اعلام کرد و گفت در این درگیری‌ها حدود ۵۰ اسرائیلی نیز کشته شده‌اند. سازمان ملل متحد هفته پیش گفت ۷۵ درصد قربانیان فلسطینی غیرنظامی بوده‌اند.

مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی همچنین با اشاره به درصد پایین قربانیان اسرائیلی در مقایسه با فلسطینی‌ها گفت دولت اسرائیل درباره تهدید راکتی از جانب فلسطینی‌ها مبالغه می‌کند. مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند سامانه دفاع موشکی موسوم به «گنبد آهنین» جلوی کشتار زیاد غیرنظامیان را گرفته است.

آقای اشتیه در اظهارات روز یکشنبه خود گفت «برنامه مخفی اسرائیل، نابودی کامل دولت مشترک حماس و سازمان آزادی‌بخش فلسطین است.

پیشتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با سی‌ان‌ان درباره آتش‌بس پیشنهادی حماس اظهار تردید کرد و گفت حماس با ادامه راکت‌پرانی علیه اسرائیل آتش‌بس را نقض کرده است.

اشتیه با بیان این که دولت محمود عباس به دنبال صلح پایدار است گفت «ما می‌خواهیم به مصیبتی که گریبان فلسطینی‌ها را گرفته پایان دهیم تا بتوانیم به عنوان انسان در کشوری مستقل در کنار کشور اسرائیل، محترمانه زندگی کنیم.»

XS
SM
MD
LG