لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

وزیر دفاع اسرائیل: حملات ما به مواضع ایران در سوریه دو برابر شده است


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه گفت حملات این کشور به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه طی سه ماه اول سال جاری میلادی دو برابر شده است.

به گفته یوآف گالانت، اسرائیل «به طور نظام‌مند توانمندی‌های اطلاعاتی و نظامی» جمهوری اسلامی را هدف حملات خود قرار می‌دهد.

او هشدار داد اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران در سوریه نیروی نظامی تشکیل دهد، بلندی‌های جولان را به لبنانی دیگر تبدیل کند، و از خاک سوریه برای انتقال تسلیحات پیشرفته به لبنان استفاده کند.

او ایران را «موتور محرکه» همگرایی عرصه‌های تهدیدآمیز علیه اسرائیل خواند و گفت جمهوری اسلامی گروه‌های نیابتی‌اش را به منابع، جهان‌بینی، دانش، و آموزش نظامی تجهیز می‌کند.

به گفته او، جمهوری اسلامی سالانه علاوه بر ۷۰۰ میلیون دلار کمک مالی، «دانش و تسلیحات راهبردی» از قبیل سلاح‌های هدایت‌شونده در اختیار حزب‌الله لبنان قرار می‌دهد.

وزیر دفاع اسرائیل افزود جمهوری اسلامی سالانه ١۰۰ میلیون دلار به حماس و ده‌ها میلیون دلار به گروه جهاد اسلامی فلسطین می‌دهد.

یوآف گالانت در ادامه گفت جمهوری اسلامی همچنین کمک‌های مالی و تسلیحاتی به ارزش سالانه صدها میلیون دلار به گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه و عراق و نیز حوثی‌های یمنی می‌دهد.

وزیر دفاع اسرائیل در ارتباط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز گفت ایران بیش از همیشه به توانایی ساختن بمب هسته‌ای نزدیک شده و اسرائیل باید از طریق اقدام نظامی و یا یک تهدید نظامی معتبر به مقابله با برنامه هسته‌ای ایران برخیزد.

اسرائیل طی سال‌های گذشته حملات گسترده و مداومی علیه مواضع جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه انجام داده است.

این کشور ضمن اعلام مخالفت با فعالیت‌های هسته‌ای ایران هشدار داده چنانچه توافق‌های هسته‌ای میان قدرت‌های جهان و جمهوری اسلامی امنیت اسرائیل را تامین نکند، همواره حق اقدام یکجانبه در برابر تهدیدات جمهوری اسلامی را برای خود محفوظ می‌دارد.

XS
SM
MD
LG