لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

سوریه ادعا کرد: حملات دوباره اسرائیل به پایگاه‌های نظامی در این کشور 


آرشیو - حملات اسرائیل به انبار تسلیحات ایران در سوریه
آرشیو - حملات اسرائیل به انبار تسلیحات ایران در سوریه

وزارت دفاع سوریه اعلام کرد که اسرائیل بامداد روز یکشنبه پایگاه‌هایی را در استان حمص سوریه هدف قرار داد، در حالی که منابع اطلاعاتی غربی به رویترز گفتند که حملات به یک سری پایگاه‌های هوایی در منطقه مرکزی سوریه که پرسنل ایرانی در آن مستقر هستند، اصابت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اسرائیل از اظهار نظر درباره گزارش حمله اخیر در سوریه، که سومین حمله از روز پنجشنبه بود خودداری کرد. این حمله تنها یک روز پس از حمله دیگری است که در روز جمعه صورت گرفت و منجر به کشته شدن دستکم یک افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

خبرگزاری فارس، وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی صبح یکشنبه از فوت یکی دیگر از نیروهای وابسته به سپاه پاسداران که در حملات صبح جمعه مجروح شده بود خبر داد. مقداد مهقانی هویت این نیروی وابسته به سپاه است که خبرگزاری فارس از او با عنوان «مستشار نظامی» یاد کرده است. پیش از این رسانه‌های ایران کشته شدن میلاد حیدری، یکی دیگر از نیروهای سپاه در حمله صبح جمعه را تایید کرده بودند.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای در رسانه‌های دولتی اعلام کرد که اسرائیل در ساعت ۰۰:۳۵ بامداد روز یکشنبه هم یک حمله هوایی از جهت شمال غربی بیروت انجام داده و برخی از پایگاه‌های شهر حمص و حومه آن را هدف قرار داده است.

رویترز به نقل از دو منبع اطلاعاتی «غربی» که به دلیل حساسیت موضوع خواستند نامشان فاش نشود، نوشت که حملات موشکی پایگاه هوایی T4 واقع در غرب شهر باستانی پالمیرا و فرودگاه الدبعه در نزدیکی شهر القصیر در نزدیکی مرز لبنان را هدف قرار داده است.

این منابع به رویترز گفتند که پرسنل نظامی ایرانی در کنار ستیزه‌جویان حزب الله لبنان در هر دو فرودگاه مستقر هستند و شبه نظامیان طرفدار ایران در آن منطقه استان حمص حضور قوی دارند، اما رویترز نتوانسته این موضوع را بطور مستقل تایید کند.

مقامات سوریه ادعاهای غرب و اسرائیل مبنی بر حضور نظامی گسترده ایران در این کشور، که مقامات ارشد نظامی آن اغلب به سوریه سفر می‌کنند، رد می‌کند.

بنابرهمین گزارش یک منبع نظامی سوری در رسانه‌های دولتی گفت که این حملات خسارت‌های مادی به همراه داشته و پنج نظامی زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG