لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

نتانیاهو: ایران مسئول ۹۵ درصد از تهدیدات علیه موجودیت اسرائیل است


Isreal US
Isreal US

نتانیاهو در مراسم عید پسح و در دیدار با مقامات سازمان اطلاعات و امنیتی داخلی اسرائیل گفت: «مسئول ۹۵ درصد از تهدیدات امنیتی علیه ما، از جمله تهدیدهایی که شما به طور مستقیم و غیرمستقیم با آنها برخورد می‌کنید، ایران است. آنها تقریباً پشت همه تهدیدات علیه موجودیت اسرائیل قرار دارند.»

او افزود: «البته باید با تهدیدات جدید مقابله کنیم. این توانایی ما به عنوان دولت قوم یهود است.»

نتانیاهو در مراسم اهدای جایزه نخست‌وزیر برای عملیات موساد در سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۱ گفت: «در هر نسلی افرادی هستند که برای نابودی ما قیام می‌کنند و در این نسل، ایران برای نابودی ما قیام کرده است.»

او در ادامه گفت: «اگر از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری نکنیم، در واقعیتی متفاوت خواهیم بود که در آن تمام جهان گروگان کسانی خواهد بود که قول داده‌اند ما را نابود کنند. بنابراین، این بالاترین مأموریت ماست.»

نتانیاهو گفت: «می‌خواهم به دشمنانمان بگویم که اشتباه نکنند بحث داخلی، ما را از دفاع از کشورمان غافل نمی‌کند.»

سخنان نتانیاهو پس از چهارمین حمله در هفته گذشته علیه اهداف نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی مستقر در سوریه بود بود. سوریه ادعا کرده است که اسرائیل مسئول این حملات است.

در همان مراسم، دیوید بارنیا، رئیس موساد نیز از برخی نیروهای اطلاعاتی و متخصصان این سازمان که از اسرائیل «در مقابل دشمنان موجودیت آن» محافظت کرده‌اند، قدردانی کرد.

اشاره رئیس موساد احتمالاً به اقدامات منتسب به این سازمان، علیه مواضع جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن در سوریه، بوده است.

از زمانی که بارنیا در ژوئن ۲۰۲۱ کنترل موساد را در دست گرفت، چندین حمله بزرگ به تاسیسات هسته‌ای ایران انجام شده است. ایران، موساد را عامل این حملات معرفی کرده‌است.

همچنین این احتمال وجود دارد که موساد به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به حملات اخیر به مواضع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه کمک کرده باشد. بسیاری این حملات را به اسرائیل نسبت داده‌اند.

XS
SM
MD
LG