لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

یک افسر سپاه پاسداران در سوریه «بر اثر حمله اسرائیل» کشته شد


لوگوی سپاه پاسداران
لوگوی سپاه پاسداران

خبرگزاری‌های ایران می‌گویند یک افسر سپاه پاسداران به نام میلاد حیدری بامداد روز جمعه ١١ فروردین بر اثر حمله اسرائیل به حومه دمشق کشته شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای خبر کشته شدن این «مستشار» خود در سوریه را تایید و تهدید کرده «پاسخ این جنایت» را خواهد داد.

اسرائیل طبق معمول واکنشی به خبر حملات به سوریه از خود نشان نداده است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، این ششمین حمله اسرائیل به سوریه طی ماه جاری میلادی بود.

اسرائیل بامداد روز پنجشنبه نیز در حملاتی به حومه دمشق دو سرباز ارتش سوریه را زخمی کرد. رویترز به نقل از یک منبع مخالف بشار اسد گفته بود هدف حملات بامداد پنجشنبه، اتومبیل حامل یک چهره نزدیک به جمهوری اسلامی ایران در مجاورت یک ساختمان امنیتی دولت سوریه در منطقه «کَفَر سوسه» بوده است.

جمهوری اسلامی مدعی است اعضای سپاه در سوریه نقش مستشاری دارند و به دعوت دولت بشار اسد در این کشور فعالیت می‌کنند. ده‌‌ها عضو بلندپایه سپاه پاسداران طی سال‌های گذشته در سوریه کشته شده‌اند.

ایران از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ داخلی ١٢ ساله سوریه بوده و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان بخش‌هایی از شرق، جنوب، و شمال و همچنین حومه دمشق را تحت کنترل دارند.

نفوذ فزاینده ایران در سوریه اسرائیل را بر آن داشته حملات هوایی پرشماری علیه مواضع جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایتش انجام دهد.

XS
SM
MD
LG