لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

گزارش وال استریت ژورنال؛ دیدار فرمانده نیروی قدس سپاه با رهبران گروه‌های شبه‌نظامی درباره حمله به اسرائیل


 اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه
اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در هفته‌های اخیر مجموعه‌ای از جلسات محرمانه با رهبران گروه‌های شبه‌نظامی در سراسر منطقه، از جمله برخی از گروه‌های فعال در سوریه و عراق، برگزار کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال این جلسات در مورد حمله هماهنگ احتمالی به اسرائیل با اعضای گروه های شبه نظامی فلسطینی برگزار شده است.

بنا بر این گزارش، قاآنی به حاضران گفته است که ایران اطلاعاتی در مورد برنامه های اسرائیل برای عملیات علیه اعضای حماس و جهاد اسلامی در سوریه و لبنان، به دست آورده است.

به گزارش این نشریه و به گفته منابع آگاه، اسماعیل قاآنی از گروه‌های شبه‌نطامی «نیابتی» خواسته است تا سریع وارد عمل شوند. آنها همچنین گفتند که ایران ابزارهای لازم را برای انجام حملات با هدف بازدارندگی اسرائیل فراهم خواهد کرد.

به دنبال این خواسته ایران به طور مرتب از طریق بنادر مدیترانه و به طور زمینی از عراق برای متحدان خود در منطقه پهپاد و موشک ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است : فرمانده سپاه قدس که هفته گذشته در لبنان حضور داشت، با رهبران حماس، حزب الله و جهاد اسلامی فلسطین در سفارت ایران در بیروت دیدار کرد، تقریباً همان زمانی که شبه نظامیان در جنوب لبنان موشک‌هایی را به سوی اسرائیل شلیک کردند.

گفته می‌شود جزئیات این حمله موشکی در جلسات محرمانه قاآنی در بیروت، از جمله با اسماعیل هنیه، رهبر حماس و صالح العاروری، معاون او و حسن نصرالله، رئیس حزب الله، نهایی شده است.

تلاش قاآنی برای نزدیک کردن متحدان جمهوری اسلامی ، پس از انجام صدها حمله اسرائیل به ایران و نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در سراسر خاورمیانه، تشدید جنگ اعلام نشده بین ایران و اسرائیل را به دنبال خواهد داشت.

یاکوف آمیدرور، مشاور سابق امنیت ملی اسرائیل گفت که ایران به دنبال تشویق متحدانی مانند حزب‌الله و حماس است تا در مواجهه با ضعف محسوس اسرائیل، «جسورانه‌تر عمل کنند.»

در ماه های اخیر، اسرائیل به دلیل اصلاحات قضایی دولت برای اعمال کنترل سیاسی بیشتر بر قوه قضاییه با آشفتگی داخلی مواجه شده است. تعداد زیادی از نیروهای ذخیره ارتش اعلام کرده‌اند که در صورت تصویب این قانون، برای انجام وظیفه داوطلب نخواهند شد.

این مطلب با استفاده از گزارش نشریه وال‌استریت ژورنال تهیه و تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG