لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

وزیر خارجه اسرائیل: گزینه «تهدید نظامی معتبر» علیه ایران باید روی میز باشد


یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل (آرشیو)
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل (آرشیو)

وزیر امور خارجه اسرائیل در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ آلمانی «دی ولت» که گزارش آن روز جمعه ٣ دی منتشر شد، گفته است چنانچه دور هشتم مذاکرات قدرت‌های جهان با ایران در وین به نتیجه نرسد، تهران باید با تحریم‌های اقتصادی شدیدتر و انزوای سیاسی و دیپلماتیک بیشتری روبرو شود.

بر اساس این گزارش، طرح جایگزین پیشنهادی، به گفته یائیر لاپید، باید ترکیبی از چهار ابزار فشار نظامی، اقتصادی، سیاسی، و دیپلماتیک باشد. وی در ادامه گفته است مقامات ایران باید دریابند اتحاد جدیدی علیه تروریسم مورد حمایت جمهوری اسلامی و با هدف رفاه و سعادت تمام مردم منطقه شکل گرفته است.

ایران و قدرت‌های جهانی گفت‌وگوهایی را از ماه آوریل در وین با هدف احیای برجام آغاز کرده اند که همچنان ادامه دارد. دور هشتم این گفت‌وگوها قرار است از روز دوشنبه ۶ دی ماه برگزار شود.

وزیر امور خارجه اسرائیل در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با دی ولت گفت که جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای دستیابی به بمب هسته‌ای است و اضافه کرد، در صورت جدی نبودن جامعه جهانی برای بازداشتن تهران از این کار، «یک تهدید نظامی معتبر باید روی میز باشد.»

ایران می‌گوید برنامه هسته‌ای اش صلح آمیز است و اتهام تلاش برای ساخت سلاح اتمی را رد می‌کند. با این حال جامعه جهانی در مورد این ادعای تهران ابراز تردید کرده و خواهان اعمال محدودیت بر آن است.

اسرائيل بارها مخالفت خود را با احیای برجام اعلام کرده و گفته است که در صورت شکست دیپلماسی، حق اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌دارد.

در هفته‌های اخیر مقامات ارشد نظامی آمریکا و اسرائيل نیز درباره ایران گفت‌و‌گو کردند. آمریکا پیشتر گفته است اسرائيل را از نزدیک در جریان مذاکرات وین قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG