لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

اسرائيل از کشورهای مذاکره‌کننده برجام خواست «تسلیم باج‌‌خواهی هسته‌ای ایران» نشوند


نفتالی بنت - آرشیو
نفتالی بنت - آرشیو

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه و همزمان با آغاز روز هفتم مذاکرات احیای برجام در وین از قدرت‌های جهانی خواست که «تسلیم باج‌‌خواهی هسته‌ای ایران نشوند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، نفتالی بنت در اظهاراتی ویدیویی برای نمایندگان کشورهایی که مذاکرات با ایران را آغاز کرده‌اند، گفت که حکومت ایران به دنبال «پایان دادن به تحریم‌ها در ازای ارائه تقریبا هیچ چیزی» است و می‌خواهد در عین دریافت صدها میلیارد دلار پس از لغو تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای خود را بدون تغییر نگه دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین در پیامی ویدئویی که در صفحه رسمی توییتر فارسی او منتشر شد، گفت: «همین هفته، رژیم ایران به مردم خود در خیابان‌های اصفهان شلیک می‌کرد، فقط برای این‌که جرأت کردند به خاطر کمبود آب در کشور اعتراض کنند. بله، آنان به مردم خود فقط به خاطر تشنگی شلیک کردند. به چنین رژیم قاتلی نباید جایزه داد. مقابل باج‌گیری هسته‌ای رژیم ایران تسلیم نشوید.»

نفتالی بنت با اشاره به اظهارات فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که گفت «ما هرگز از هدف از بین بردن اسرائیل حتی یک میلیمتر عقب نمی‌نشینیم»، تأکید کرد: «رژیم ایران قصدش را پنهان نمی‌کند» و «به چنین رژیم قاتلی نباید جایزه داد.»

مذاکره کنندگان ایران و قدرت های جهانی روز دوشنبه در وین برای از سرگیری مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دیدار کردند.

ایران از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای برجام که بین قدر‌ت‌های جهانی و ایران در سال ۲۰۱۸ حاصل شد، میزان غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش داده است.

اسرائیل به روشنی با این توافق مخالفت کرده است و مقامات اسرائیلی اکنون می‌گویند که تهران بیش از هر زمان دیگری به تولید تسلیحات هسته‌ای نزدیک شده است. اسرائیل می‌گوید از توافق با ایران تبعیت نخواهد کرد.

مقامات اسرائيلی بارها در سفر به کشورهای مختلف نگرانی‌های خود را درباره ایران مطرح کرده‌اند. یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، این هفته در لندن و پاریس به سر می‌برد تا با مقامات بریتانیایی و فرانسوی درباره ایران گفتگو کند. بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل، نیز این هفته با همین هدف به واشنگتن می‌رود.


رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز شنبه ۶ آذر گفت اگر ایران از مذاکرات پیش رو برای سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای خود استفاده کند، ایالات متحده و شرکایش احتمالا فشار بر این کشور را افزایش خواهند داد.

فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران افزود اگر رویکرد ایران بهره‌گیری از مذاکرات به عنوان پوششی برای یک برنامه هسته‌ای تسریع‌یافته باشد، «ما مجبور خواهیم شد طوری پاسخ بدهیم که مورد ترجیح‌مان نیست.»

ایران تاکید دارد که برنامه هسته‌ای‌اش فقط برای اهداف صلح‌آمیز است.

XS
SM
MD
LG